EMEA: lecząca otyłość sibutramina z zaleceniem zawieszenia w obrocie

Autor: Głos Wielkopolski, LJ/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2010 20:22

Europejska Agencja Leków (EMEA) poinformowała o szkodliwym wpływie sibutraminy stosowanej w leczeniu otyłości.

Ujawniły się działania niepożądane leku, nie wykryte w czasie przedrejestracyjnych badań klinicznych.

Po przeprowadzeniu badań Agencja uznała, że ryzyko związane ze stosowaniem tych leków jest większe niż korzyści i zaleciła zawieszenie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu tych preparatów.

Według badań przeprowadzonych przez EMEA, lek zwiększa ryzyko ciężkich incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak udar mózgu czy zawał serca.

– Od początku było wiadomo, że lek ten należy przepisywać ostrożnie, że nie wolno go stosować w przypadku chorób serca czy innych schorzeń naczyniowych – mówi Ewa Łukomska, diabetolog.

Na niebezpieczeństwo stosowania tych leków wskazuje doktor Jarosław Woroń, z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ: – To lek będący już na rynku, który po stosowaniu go w dużej populacji, ujawnia efekty działań niepożądanych, nie wykrytych w czasie przedrejestracyjnych badań klinicznych. Jest uznawany za numer jeden w kategorii produktów „na odchudzanie“, który nie powinien być stosowany wśród osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Przecież osoby otyłe są szczególnie narażone na takie schorzenia. Zatem lek ma wskazanie na grupę pacjntów, u których może wywołać ciężkie działania niepożądane.

Wielkopolska Izba Aptekarska upomniała farmaceutów, aby zwracali uwagę pacjentom chcącym nabyć kontrowersyjne leki. Główny Inspektorat Farmaceutyczny może wstrzymać sprzedaż leku, jeśli wystąpiła wada jakościowa produktu (wtedy GIF podejmuje samodzielną decyzję) lub gdy pojawiły się niespodziewane działania niepożądane (na wniosek urzędu rejestracji leków). Może też skreślić medykament z listy leków. GIF czeka na decyzję Komisji Europejskiej.

Sybutramina została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej pod nazwami handlowymi: afibon, ectiva, lindaxa, meissa, meridia, minimacin, minimectil, obesan, sibutral, sibutril, siluton, sitrane, redoxade, reductil, zelixa i zelium.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum