EMA: szczepionka przeciwko grypie A/H1N1 może powodować narkolepsję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2011 21:33

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w czwartek (21 lipca) ograniczenie stosowania u dzieci i młodzieży szczepionki Pandemrix przeciwko grypie A/H1N1, ostrzegając, że w rzadkich przypadkach może ona powodować narkolepsję (nadmierna senność w ciągu dnia i nieoczekiwane zapadanie w sen).

EMA: szczepionka przeciwko grypie A/H1N1 może powodować narkolepsję
EMA ogłosiła, że szczepionka może być stosowana jedynie przez osoby poniżej 20. roku życia, które nie przyjmowały trójwartościowych szczepionek przeciw grypie sezonowej. Agencja podkreśliła jednak, że ogólny bilans stosowania szczepionki, po rozważeniu korzyści i potencjalnego ryzyka, pozostaje pozytywny.

Pandemrix był powszechnie używany podczas epidemii nowej grypy w latach 2009-2010. Jego producent, GlaxoSmithKline (GSK), odnotował do 6 lipca br. 335 przypadków narkolepsji na 31 mln dawek szczepionki przyjętych przez mieszkańców 47 krajów. Dwie trzecie przypadków stwierdzono w Finlandii i Szwecji. Właśnie naukowcy z tych dwóch państw w sierpniu ub. r.  po raz pierwszy zauważyli występowanie narkolepsji wśród dzieci, którym podano szczepionkę.

Według EMA narkolepsja występuje u jednej osoby na 100 tys. w ciągu roku. W Finlandii i Szwecji na 100 tys. osób poniżej 20. roku życia zaszczepionych Pandemriksem zarejestrowano od 3 do 7 dodatkowych przypadków choroby. U dorosłych nie stwierdzono ryzyka narkolepsji.

Według fińskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej, narkolepsja u dzieci przyjmujących Pandemrix była "najprawdopodobniej" skutkiem działania zarówno szczepionki, jak i innych czynników.

Przedstawiciele GSK zapowiedzieli, że firma przeprowadzi dodatkowe badania dotyczące potencjalnego wpływu leku na narkolepsję. Szczepionki przeciw grypie A/H1N1 sprzedawało także kilka innych firm farmaceutycznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum