E-apteki: niższe ceny, większy wybór

Autor: freshpharma.pl/rynekzdrowia.pl • • 08 maja 2012 11:02

Produkty kupowane w e-aptekach są tańsze o blisko 10% w porównaniu do cen aptek tradycyjnych - wynika z analizy przeprowadzonej przez agencję e-marketingową FreshPharma i OSOZ.

E-apteki: niższe ceny, większy wybór
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dokładna różnica wynosi 8,96%. W stosunku do szacunków całego e-handlu oszczędność nie jest więc duża. - Warto jednak zwrócić uwagę, że większość aptek internetowych oferuje usługę darmowej dostawy, a średnia wartość zamówienia uprawniająca do niej wynosi 257 zł. Kupując w sieci preparaty za około 250 zł, pacjent uzyskuje wygodę dostawy do domu i oszczędza około 25 zł w stosunku do klasycznej apteki - ocenia Grzegorz Głowiak z agencji e-marketingowej FreshPharma.

Pod względem kategorii terapeutycznych, największe oszczędności zaobserwowano w grupach: leki przeciwbólowe (ponad 13%), leki na serce i ciśnienie (11,82%) oraz przewód pokarmowy (11,52%). Najmniej można zaoszczędzić na popularnych w sieci kategoriach tj. ciąża i macierzyństwo (3,59%), dieta i odchudzanie (5,88%) czy uroda i kosmetyki (nieco ponad 6%).

Według analityka, internet jest idealnym miejscem dla tych, którzy szukają okazji i promocji. Badanie wykazało, że ceny wielu produktów w najtańszych e-aptekach są nawet 40% niższe niż średnie ceny w placówkach tradycyjnych. Różnice dochodziły do kilkudziesięciu złotych na jednym opakowaniu. Oszczędności wynikają m.in. z ostrej konkurencji między samymi e-aptekami, które często kuszą pacjentów promocjami. Kupując w sieci trzeba jednak zachować ostrożność: ceny tego samego produktu w najdroższej i najtańszej e-aptece mogą się znacząco różnić.

- Rynek aptek internetowych jest w okresie ciągłego rozwoju i nadal ma wielkie perspektywy - uważa Grzegorz Głowiak. Jego zdaniem świadczy o tym przede wszystkim rosnąca ilość e-aptek, których jest obecnie ponad 180. O pozytywnym nastawieniu decyduje przede wszystkim rosnąca w Polsce popularność e-handlu i coraz większa liczba osób dokonująca zakupów w sieci.

- W wiek zwiększonego zapotrzebowania na leki niedługo wejdą dzisiejsi 40-50-latkowie, w większości biegle posługujący się komputerem. Rynek czeka też na wprowadzenie recepty elektronicznej i pełnej informatyzacji systemu opieki medycznej. Z punktu widzenia pacjenta o zakupach w e-aptekach decydują przede wszystkim niższe ceny, liczne promocje i oferty specjalne. Istotna jest wygoda, dyskrecja i coraz krótszy czas oczekiwania na przesyłkę - dodaje.

E-apteki dysponują też o wiele szerszym asortymentem niż apteki tradycyjne. W największych pacjent może wybierać wśród nawet 10 tys. pozycji, podczas gdy w aptece tradycyjnej ich ilość jest 2-3-krotnie mniejsza. Czynnikiem hamującym rozwój rynku jest nadal przede wszystkim brak zaufania pacjentów do tej formy zakupów - liczne afery z podrabianymi lekami nie służą rozwojowi rynku. Mimo to, wzrosty sprzedaży w e-aptekach szacuje się na 10-15% rok do roku.

Do celów badania wybrano ponad 100 preparatów z 14 kategorii. Średnie ceny z blisko 2500 aptek tradycyjnych zostały udostępnione przez firmę OSOZ. Zostały one porównane z cenami z ponad 20 aptek internetowych (15% rynku). Badanie przeprowadzono w okresie 12-18.03.2012.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum