Dzięki szczepionce palacze uwolnią się od nałogu?

Autor: Rzeczpospolita, AK/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2009 11:35

Czy papierosy mogą przestać smakować nawet najbardziej zagorzałym palaczom? Zdaniem naukowców to możliwe. Ma w tym pomóc specjalna szczepionka.

Za kilka lat od nałogu palenia uwolni nas szczepionka?

NicVAX, bo tak nazywa się ów specyfik, pozbawi palaczy przyjemności z palenia blokując dostęp nikotyny do mózgu – podaje Rzeczpospolita.

Preparat ma do przejścia jeszcze trzecią fazę badań klinicznych z udziałem kilku tysięcy nałogowych palaczy. Wcześniejsze testy na 300 palaczach potwierdziły jego skuteczność. Jeżeli dalsze badania również ją potwierdzą, lek trafi do aptek za 4-6 lat.

– Na rynku są już dostępne podobne preparaty, których działanie polega na blokowaniu receptorów nikotyny w mózgu. O ile jednak dokonują one tego tylko częściowo, o tyle nowa szczepionka ma dokonać tego całkowicie. A przynajmniej tak zapowiadają jej twórcy – mówi prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie.

Według profesora Zatońskiego, gdyby rzeczywiście się to udało, miałby wówczas miejsce istotny postęp w walce o zdrowie społeczeństwa.

– Wyobrażam sobie nawet, że taka szczepionka mogłaby być podawana już małym dzieciom, by do końca życia nie odczuwały pokusy sięgnięcia po papierosa – dodaje prof. Zatoński.

Choć w Polsce co roku rozpoznaje się 21 tys. nowych przypadków zachorowania na raka płuc, to nadal ponad 30 proc. społeczeństwa ryzykuje pali papierosy. Tymczasem kampania społeczna pod hasłem „Papierosy pożerają Cię żywcem” oraz „Papierosy pożerają żywcem Ciebie i Twoje dzieci” w sposób drastyczny pokazuje, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko zawału serca, raka płuc i śmierci.

Akcja miała już swoje odsłony m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Rosji oraz na Ukrainie.

– Bezwzględnie należy rzucić palenie, choć dopiero po 15-20 latach od odstawienia papierosów ryzyko zachorowania na raka płuc jest takie samo jak u osoby niepalącej – mówił portalowi rynekzdrowia.pl dr Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii w Warszawie. Jak dodał, palacze narażają się nie tylko na raka płuca, ale również np. na nowotwory szyi i głowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum