Dyrektywa fałszywkowa: część kosztów poniosą aptekarze

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2016 08:21

W ciągu 3 lat Polska musi wdrożyć przepisy dyrektywy fałszywkowej. Dla aptekarzy wiąże się to m.in. z koniecznością zakupu skanera, za pomocą którego farmaceuta zweryfikuje autentyczność leku podczas jego wydania pacjentowi.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dyrektywa antyfałszywkowa umożliwia systematyczną weryfikację autentyczności leków w momencie ich wydania.

Zakłada umieszczanie na opakowaniach leków kodu kreskowego w postaci matrycy 2D z unikalnym numerem seryjnym, który będzie znajdować się na wszystkich opakowaniach leków.

- Unijna regulacja została opublikowana 9 lutego br, co oznacza, że na wprowadzenie wymagań zawartych w dyrektywie wszystkie kraje członkowskie mają 3 lata. Szczegółowe decyzje, jak wdrożyć przepisy dyrektywy, będą podejmowane na szczeblu krajowym przez lokalne władze i zainteresowane strony - mówił mgr farm. Piotr Merks, podczas spotkania organizowanego przez warszawską OIA na temat wdrażania dyrektywy fałszywkowej.

Podstawowy cel dyrektywy to ochrona przed podróbkami leków. O skali przedsięwzięcia świadczy m.in. to, że dyrektywa obejmie 10 mld opakowań leków na receptę wydawanych w Europie.

Jakie dodatkowe obowiązki i koszty nakłada dyrektywa na farmaceutów? Do obecnie istniejącego oprogramowania zostanie dodane specjalne oprogramowanie pozwalające na weryfikację produktu. Aptekarze będą musieli zaopatrzyć się też w skaner 2D. Każdorazowo, przy wydaniu leku farmaceuta będzie musiał zweryfikować kod leku za pomocą tego skaner.

- Szacunkowy koszt na aptekę, z jakim trzeba się liczyć, by wdrożyć przepisy dyrektywy, to - w zależności od wyboru operatora (jest ich trzech) - od 270 do 530 euro - mówił Piotr Merks.

Więcej: www.rynekaptek.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum