Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszył system weryfikacji autentyczności leków

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2019 18:07

Fundacja KOWAL opublikowała we wtorek (19 lutego) zasady postępowania dotyczącego weryfikowania farmaceutyków po 9 lutego, kiedy to rozpoczął się okres stosowania obowiązków wynikających z Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/161, tzw. dyrektywy antyfałszywkowej.

Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszył system weryfikacji autentyczności leków
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dyrektywa ma na celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów poprzez wyeliminowanie z łańcucha dystrybucji sfałszowanych farmaceutyków.

W polskim Systemie nadano dostępy dla 16 365 Użytkowników Końcowych. Aktualnie ok. 90 proc. pobrało certyfikaty. Do podmiotów, które zgłosiły nieotrzymanie korespondencji lub jej zagubienie - są ponawiane wysyłki. Nadal trwa aktualizacja adresów e-mail, zgłaszanych przez podmioty. Do tej pory zaktualizowano ich ok. 3000. Zdarzają się sytuacje zablokowania kont przez użytkowników - są one na bieżąco odblokowane - zapewnia Fundacja KOWAL.

Obowiązek weryfikacji w Systemie dotyczy wyłącznie opakowań leków serializowanych zwolnionych do obrotu od 9 lutego 2019 roku.

„Priorytetem jest wdrożenie nowego procesu, a nie karanie kogokolwiek. To projekt europejski, o dużej złożoności. Dlatego tak ważna jest współpraca wszystkich jego uczestników. Początkowa faza wymaga działania w oparciu o dialog i konsensus, gdyż nadrzędnym celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa pacjenta” - czytamy w komunikacie.

Czytaj: nmvo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum