Dyrektor w GSK: przez 20 lat firma zainwestowała w Polsce ponad 2 mld zł

Autor: MM/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2019 19:29

Firma GSK jest obecna w Polsce od ponad 20 lat i przez ten okres zainwestowała w kraju ponad 2 mld zł - mówi Krzysztof Kępiński, dyrektor Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek w GSK Commercial Sp. z o.o.

Dyrektor w GSK: przez 20 lat firma zainwestowała w Polsce ponad 2 mld zł
Krzysztof Kępiński, dyrektor Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek w GSK Commercial Sp. z o.o.. Fot. PTWP

W Poznaniu działa produkujący leki zakład firmy GSK zatrudniający około 1000 osób. Tylko w ciągu jednego dnia ta fabryka leków wytwarza ponad 7 milionów tabletek i ponad milion kapsułek.

- Jesteśmy dumni z tego, że w całej gamie produktów wytwarzanych w Poznaniu są również leki innowacyjne eksportowane na 130 rynków na całym świecie. Są to leki antyretrowirusowe HIV, w nowoczesnych terapiach dwuskładnikowych - zaznacza dyr. Krzysztof Kępiński.

Dodaje, że potencjał firmy GSK zaangażowany w Polsce jest znaczny, gdyż firma posiada tu centrum dystrybucyjno-logistyczne szczepionek, skąd są one dystrybuowane do 12 krajów Unii Europejskiej. Także w Polsce zlokalizowane jest centrum doskonałości GSK IT, zatrudniające 700 osób. To stąd firma świadczy usługi z zakresu najnowszych technologii dla 100 tysięcy pracowników na całym świecie.

- Bierzemy również udział w badaniach klinicznych w Polsce, prowadzimy około 50 badań. Te wszystkie te działania przekładają się na poziom podatków płaconych przez firmę i na kontrybucję na rzecz polskiej gospodarki - mówi dyr. Kępiński, podkreślając, że GSK otwiera kolejne centrum doskonałości, tym razem finansowe, w Poznaniu.

Dyrektor, pytany o refundacyjny tryb rozwojowy, powiedział że GSK od początku dyskusji na temat tego mechanizmu wspierania inwestycji w przemyśle farmaceutycznym kibicuje pomysłowi. - Uważamy, że takie rozwiązania mogą pomóc przyciągnąć kolejne inwestycje na teren Polski - podkreśla Krzysztof Kępiński.

Wypowiedź zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum