Dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED: proponowane kary administracyjne są za wysokie
Proponowane w projekcie ustawy kary dla producentów i podmiotów zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi są nazbyt wysokie - ocenia Arkadiusz Grądkowski, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

- Aby nie zablokować dostępu do wyrobów medycznych dla pacjentów należałoby zlikwidować progi minimalne i zmniejszyć progi maksymalne kar proponowanych w ustawie - ocenia dyrektor POLMED-u
- Zdaniem Arkadiusza Grądkowskiego proponowane kary dotyczące producentów wyrobów medycznych i podmiotów zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi są nieporównywalnie wysokie, gdy odnieść je do całego systemu ochrony zdrowia
- Według dyrektora POLMED-u, kary powinny być dostosowane m.in. do wielkości podmiotu i do rodzaju przewinienia
Projekt ustawy o wyrobach medycznych przewiduje duże kary administracyjne dla producentów, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, jakie zawiera ustawa. Obszerny katalog sankcji pozwala nakładać kary nawet do pięciu milionów złotych, w tym do dwóch milionów za nieprawidłową reklamę.
Kary dla branży wyrobów medycznych zaskakująco wysokie
O obawach branży związanych z wysokością tak określonych kar rozmawiamy z Arkadiuszem Grądkowskim, dyrektorem generalnym Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.
- Proponowane kary dotyczące producentów wyrobów medycznych i podmiotów zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi są nieporównywalnie wysokie, gdy odnieść je do całego systemu ochrony zdrowia.
W żadnej innej regulacji nie ma tak wysokich kar administracyjnych. Te kary mają bardzo wysokie progi minimalne i na wysokim pułapie się kończą - mówi dyr. Arkadiusz Grądkowski.
- Aby nie zabić polskiego przemysłu wyrobów medycznych i nie zablokować dostępu do wyrobów medycznych dla pacjentów należałoby zlikwidować progi minimalne i zmniejszyć progi maksymalne kar - ocenia dyrektor POLMED-u.
Potrzeba zmian w sposobie finansowania wyrobów medycznych
Zdaniem dyr. Grądkowskiego kary powinny być dostosowane do podmiotu, ponieważ rynek wyrobów medycznych jest bardzo zróżnicowany. Są na nim zarówno mali producenci działający w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą i są też wielkie korporacje.
- Poza tym kary powinny być dostosowane do rodzaju przewinienia.
Tak, aby nie było karania za czyny, które mają znikomą szkodliwość społeczną - przekonuje dyr. Grądkowski.
Zdaniem dyrektora POLMEDU fakt, iż Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowej ustawy o wyrobach medycznych i pojawiło się nowe rozporządzenie ws. wyrobów na zlecenie dowodzi, że ministerstwo dostrzega potrzebę zmian w sposobie finansowania wyrobów medycznych.
Wypowiedź została zarejestrowana podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca, 2021 r.).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)