×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED: proponowane kary administracyjne są za wysokie

Autorzy: JJ; oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia19 lipca 2021 20:37Aktualizacja: 19 lipca 2021 21:38

Proponowane w projekcie ustawy kary dla producentów i podmiotów zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi są nazbyt wysokie - ocenia Arkadiusz Grądkowski, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED: proponowane kary administracyjne są za wysokie
Arkadiusz Grądkowski, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. Fot. PTWP
  • Aby nie zablokować dostępu do wyrobów medycznych dla pacjentów należałoby zlikwidować progi minimalne i zmniejszyć progi maksymalne kar proponowanych w ustawie - ocenia dyrektor POLMED-u
  • Zdaniem Arkadiusza Grądkowskiego proponowane kary dotyczące producentów wyrobów medycznych i podmiotów zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi są nieporównywalnie wysokie, gdy odnieść je do całego systemu ochrony zdrowia
  • Według dyrektora POLMED-u, kary powinny być dostosowane m.in. do wielkości podmiotu i do rodzaju przewinienia

Projekt ustawy o wyrobach medycznych przewiduje duże kary administracyjne dla producentów, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, jakie zawiera ustawa. Obszerny katalog sankcji pozwala nakładać kary nawet do pięciu milionów złotych, w tym do dwóch milionów za nieprawidłową reklamę.

Kary dla branży wyrobów medycznych zaskakująco wysokie

O obawach branży związanych z wysokością tak określonych kar rozmawiamy z Arkadiuszem Grądkowskim, dyrektorem generalnym Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

- Proponowane kary dotyczące producentów wyrobów medycznych i podmiotów zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi są nieporównywalnie wysokie, gdy odnieść je do całego systemu ochrony zdrowia.
W żadnej innej regulacji nie ma tak wysokich kar administracyjnych. Te kary mają bardzo wysokie progi minimalne i na wysokim pułapie się kończą - mówi dyr. Arkadiusz Grądkowski.

- Aby nie zabić polskiego przemysłu wyrobów medycznych i nie zablokować dostępu do wyrobów medycznych dla pacjentów należałoby zlikwidować progi minimalne i zmniejszyć progi maksymalne kar - ocenia dyrektor POLMED-u.

Potrzeba zmian w sposobie finansowania wyrobów medycznych

Zdaniem dyr. Grądkowskiego kary powinny być dostosowane do podmiotu, ponieważ rynek wyrobów medycznych jest bardzo zróżnicowany. Są na nim zarówno mali producenci działający w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą i są też wielkie korporacje.

- Poza tym kary powinny być dostosowane do rodzaju przewinienia.
Tak, aby nie było karania za czyny, które mają znikomą szkodliwość społeczną - przekonuje dyr. Grądkowski.

Zdaniem dyrektora POLMEDU fakt, iż Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowej ustawy o wyrobach medycznych i pojawiło się nowe rozporządzenie ws. wyrobów na zlecenie dowodzi, że ministerstwo dostrzega potrzebę zmian w sposobie finansowania wyrobów medycznych.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca, 2021 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze