Duże zmiany na polskim rynku farmaceutycznym

Autor: PMR, PharmaExpert/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2011 14:34

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. "Dystrybucja na rynku farmaceutycznym w Polsce 2011", rok 2010 był czasem dużych zmian dla hurtowni i aptek.

Duże zmiany na polskim rynku farmaceutycznym
W segmencie hurtowym zarysował się zwłaszcza trend zdywersyfikowania działalności przez hurtownie farmaceutyczne. Jednocześnie liczba aptek przestała spadać, a coraz więcej placówek przyłączało się do sieci aptecznych, grup zakupowych czy też programów lojalnościowych. Obecnie wszystkie podmioty aktywne na rynku przygotowują się do działania w nowych realiach, po wejściu w życie ustawy refundacyjnej.

Do roku 2009 liczba aptek w Polsce rosła dynamicznie. W I połowie 2009 r. wzrost ten wyhamował, a od połowy roku liczba aptek w Polsce po raz pierwszy w analizowanym okresie zaczęła spadać. Wpływ na taką sytuację miało nie tylko ogólne osłabienie ekonomiczne. Spadek liczby aptek wynika przede wszystkim ze zbyt dużej liczby tych placówek na rynku.

Dopiero w okresie marzec-maj 2010 r. nastąpiło zatrzymanie spadkowej tendencji, a liczba aptek w ciągu tych trzech miesięcy pozostała na niezmienionym poziomie.

Według PMR w ciągu najbliższych lat liczba aptek indywidualnych będzie spadać, natomiast kontynuowany będzie wzrost liczby aptek sieciowych, który obserwowany jest już od kilku lat.

Natomiast z prognozy firmy analitycznej PharmaExpert wynika, że wartość sprzedaży w statystycznej polskiej aptece wyniesie 2011 w roku 2,06 mln zł. Przewidywany tegoroczny wzrost obrotów w statystycznej aptece - w stosunku do roku 2010 - sięgnie od 1 do 3%.

Prognozowana przez PharmaExpert wartość sprzedaży aptecznej w 2011 r. wyniesie ok. 27,6 mld zł (wzrost 1-3% wobec roku 2010), a ogólna wartość refundacji w tym roku osiągnie kwotę 8,1 mld zł, co oznacza spadek 4-6% w stosunku do roku 2010.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum