Druga lista brakujących leków: jednakowa dla lekarzy i aptek. "Dane niejasne lub niewłaściwe"

Autor: oprac. LJ • Źródło: GdziePoLek, Twitter06 grudnia 2022 14:30

Główny Inspektor Farmaceutyczny przedstawił drugą z kolei listę leków, których może zabraknąć. Farmaceuci z serwisu GdziePoLek.pl oceniają, że nie ma na niej leków, których w rzeczywistości brakuje. SYtuacja się powtórzyła?

Druga lista brakujących leków: jednakowa dla lekarzy i aptek. "Dane niejasne lub niewłaściwe"
Kolejna lista brakujących leków również ze znakami zapytania? Fot. AdobeStock
  • GIF przygotował drugą edycję listy leków o utrudnionej dostępności
  • Serwis GdziePoLek.pl dokonał analizy wskazanych braków z informacjami, którymi dysponuje na temat dostępności leków z aptek
  • Na 56 pozycji (z pominięciem jednego duplikatu), 27 (48 proc.) uznajemy za niepotwierdzone według naszych danych lub niejasne. Wiele produktów z poprzedniej listy (z 18. listopada) nie znalazło się na obecnej, pomimo że ich dostępność w aptekach w międzyczasie nawet jeszcze spadła - ocenia GdziePoLek

Druga lista leków, których może zabraknąć

Zgodnie z zapowiedzią GIF przedstawił drugą edycję listy produktów o utrudnionej dostępności. Tym razem lekarze otrzymali ten sam dokument, co farmaceuci. Zestawienie zawiera cztery oddzielne tabele o różnej strukturze.

Wykaz liczy 56 pozycji wobec 75 wylistowanych poprzednio.

W drugim wydaniu listy GIF zrezygnowano z komunikatów bezpośrednio sugerujących osobom wystawiającym recepty, aby na jej podstawie wstrzymywały się od preskrypcji leków pacjentom

Serwis GdziePoLek dokonał analizy listy. Jakie są wnioski?

- Na 56 pozycji (z pominięciem jednego duplikatu) 27 (48 proc.) uznajemy za niepotwierdzone według naszych danych lub niejasne. Wiele produktów z poprzedniej listy (na 18. listopada) nie znalazło się na obecnej, pomimo, że ich dostępność w aptekach w międzyczasie nawet jeszcze spadła - podał serwis.

Dodatkowo co najmniej 20 produktów bez zamienników, gdzie dane wskazują na problemy z dostępnością, nie ma na liście - ocenia serwis i dodaje:

- Używając naszej metodyki analizy braków, gdzie jako realne problemy z dostępnością uznajemy spadek liczby aptek posiadających lek o co najmniej 50 procent, sklasyfikowaliśmy pozycje z listy GIF na trzy grupy:

  • "potwierdzone", gdzie nasze dane potwierdzają problem z dostępnością z produktu,
  • "niejasne", gdzie co prawda wystąpił spadek dostępności produktu, ale w stopniu mniejszym niż 50 proc., więc wskazywanie go lekarzom jako brak uznalibyśmy za wątpliwy,
  • "niepotwierdzone", gdzie nasze dane na dzień publikacji listy nie potwierdzają kłopotów z dostępnością i nie widzimy powodu, żeby sugerować lekarzom, że są problemy z możliwością zakupu leku już teraz.

Po naniesieniu tych zmian, dostępność wg serwisu, wygląda następująco:

lista leków Fot. GdziePoLek.jpg
lista leków Fot. GdziePoLek.jpg

- Najbardziej jasna sytuacja dla odbiorców listy, zwłaszcza wystawiających recepty, powinna mieć miejsce w przypadku tabeli produktów wycofanych z rynku. Można się spodziewać, że tutaj oczywiste jest rekomendowanie niewystawiania już recept na te leki. Nawet w tym przypadku jednak wskazalibyśmy 5 dodatkowych produktów, które zostały wycofane w ostatnich 3 miesiącach lub będą podlegać długoterminowemu wstrzymaniu dostaw - dodają autorzy analizy.

Niepewność oszacowania skomentował na Twitterze Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej:

"Czyli przed stosowaniem listy powinno być zalecenie rzutu monetą. Idzie ku dobremu. Wcześniej błędne było 60 procent pozycji, teraz tylko 50 procent" - napisał wiceprezes NRA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum