Drobni farmaceuci obawiają się sieciowych aptek

Autor: nowiny24.pl/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2015 14:36

Skarżą się premier Szydło drobni farmaceuci. Obawiają się, że sieciowe molochy wyprą z rynku niewielkie apteki. Dlatego napisali list do premier Beaty Szydło.

Drobni farmaceuci obawiają się sieciowych aptek
Drobni farmaceuci obawiają się sieciowych aptek. Fot. Archiwum

Zdaniem sygnatariuszy listu otwartego, który został wysłany tuż przed świętami, apteki sieciowe w niedługim czasie mogą wykosić konkurencję z rynku. Zaniepokojeni aptekarze wskazują na potrzebę wprowadzenia zmian w ustawie o prawie farmaceutycznym. Proszą o przyspieszenie prac legislacyjnych.

Sytuacja w ich oceni staje się coraz bardziej niebezpieczna, ponieważ sieciowi giganci coraz częściej swoje punkty otwierają na wsiach i w małych miasteczkach, wypierając rodzime apteki.

Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Izby Aptekarskiej, stoi na stanowisku, że trzeba zmienić prawo farmaceutyczne. Należy wprowadzić mapę usług farmaceutycznych, żeby to nie był tylko handel ze strony aptek, ale i opieka nad pacjentem. Apteki walczą między sobą cenowo, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do patologii.

Monika Urbaniak, podkarpacki wojewódzki inspektor farmaceutyczny, wyjaśnia, że obecnie przepisy nie ograniczają geograficznie ani demograficznie prowadzenia aptek. Dzisiaj aptekę może prowadzić osoba fizyczna lub spółka prawa handlowego.

Więcej: www.nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum