Dr Sierpiński: nie ma opóźnień w uruchamianiu Agencji Badań Medycznych

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 12:33

- Zapewniam, że nie ma żadnych opóźnień w przekazywaniu środków z Ministerstwa Finansów na działalność Agencji Badań Medycznych - mówi dr Radosław Sierpiński, p.o. prezesa ABM, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl*.

Dr Sierpiński: nie ma opóźnień w uruchamianiu Agencji Badań Medycznych
Dr Radosław Sierpiński: chcemy, aby pierwsze konkursy na granty ABM odbyły się jeszcze w tym roku; FOT. PTWP

Rynek Zdrowia: - W mediach pojawiły się informacje dotyczące możliwego opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy na rozpoczęcie działalności Agencji Badań Medycznych (ABM). Harmonogram organizowania Agencji nie jest zagrożony?
Dr Radosław Sierpiński: - Zapewniam, że nie ma żadnych opóźnień w przekazywaniu środków z Ministerstwa Finansów na działalność Agencji Badań Medycznych Jest to pierwszy plan finansowy nowej instytucji (ustawę o ABM prezydent podpisał 4 marca 2019 r. - przyp. red.), stąd toczyły się dyskusje nad ułożeniem tych wydatków ze strony resortu finansów, tym bardziej, że rozpoczęliśmy działalność w trakcie roku. Musieliśmy też wyjaśnić niektóre kwestie dotyczące oceny skutków regulacji.

Pieniądze niezbędne do uruchomienia Agencji Badań Medycznych zostały już przekazane tej instytucji. Obecnie jej plan finansowy opiewa na 8 mln zł. Jest to dotacja podmiotowa na funkcjonowanie ABM. Natomiast zgodnie z deklaracją Ministerstwa Finansów w drugiej połowie tego roku pojawią się dodatkowe środki na konkursy, które będzie przygotowywać Agencja. Liczę więc na to, że - zgodnie z wcześniejszymi założeniami - pierwsze nasze działania dotyczące przekazywania środków na niekomercyjne badania kliniczne nastąpią w drugie połowie tego roku.

- Wspieranie niekomercyjnych badań klinicznych to jedno z głównych zadań Agencji. Z drugiej strony ABM chce być otwarta na współpracę z przemysłem farmaceutycznym, prowadzącym badania komercyjne. Nie ma w tym sprzeczności?
- Nie widzę takiej sprzeczności. Z punktu widzenia Agencji Badań Medycznych odpowiedzialność społeczna niekomercyjnych badań medycznych jest konieczna. Chcemy i musimy wspomóc polskich naukowców właśnie w zakresie takich prac badawczych, aby w ten sposób umożliwić polskim pacjentom dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych.

Jednak z drugiej strony sygnały, jakie docierają do nas z rynku farmaceutycznego - także międzynarodowego - dowodzą, że bardzo potrzebne jest wsparcie instytucjonalne także w kreowaniu rynku komercyjnych badań klinicznych w Polsce. Nie ukrywam, że chcielibyśmy być aktywni również w tym obszarze. Znajduje to zresztą odzwierciedlenie w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego, zakładającej, między innymi, że rozwój biotechnologii jest bardzo ważnym elementem tworzenia innowacyjnej, nowoczesnej gospodarki naszego kraju.

Obecnie wartość polskiego rynku badań klinicznych jest szacowana na ok. 2 mld zł. Tymczasem, w prawie 40-milionowym kraju, wartość ta powinna sięgać 6 mld zł. Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę również z przemysłem farmaceutycznym.

Pamiętajmy ponadto, że badania kliniczne dają pacjentom dodatkowe możliwości leczenia z zastosowaniem najnowszych, coraz skuteczniejszych metod, na przykład w kolejnych liniach terapii onkologicznych. Dzięki temu, często w już beznadziejnych sytuacjach, chorzy otrzymują w Polsce - bez konieczności wyjazdów do innych krajów - szansę na dodatkowe miesiące, a nawet lata życia.

Chcemy, aby ABM stała się instytucją centralną, do której sektor farmaceutyczny może przyjść i powiedzieć: zamierzamy przeprowadzić w Polsce badanie kliniczne, pomóżcie nam znaleźć ośrodek medyczny i odpowiednią grupę pacjentów.

- Wspomniał pan o konkursach ABM. Kiedy potencjalni beneficjenci będą mogli ubiegać się o pierwsze granty badawcze, poznać kryteria konkursowe oraz obszary badawcze, jakie obejmą?
- Oczywiście działalność grantodawcza jest kolejną, bardzo ważną sferą działań Agencji Badań Medycznych. Dlatego cieszę się z tak ciepłego przyjęcia Agencji przez środowiska uniwersyteckie, naukowo-badawcze. Chcemy, aby m.in. polska myśl biotechnologiczna skorzystała na finansowaniu badań przez ABM.

Pierwsze granty powinny pojawić się pod koniec tego roku. W drugiej połowie br. będziemy rozpisywać konkursy na konkretne badania. Czekamy na ukonstytuowanie się Rady Naukowej, która stanowić będzie gremium opiniodawcze, wyznaczające trendy działań ABM. Już teraz jednak, znając priorytety i potrzeby zdrowotne w Polsce, można założyć, że pierwsze konkursy dotyczyć będą prawdopodobnie obszarów, między innymi: onkologii, hematoonkologii dziecięcej, chorób rzadkich, kardiologii.

* Rozmowa zarejestrowana podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum