Dr Hamankiewicz odpowiada dr Janickiej nt. wiedzy medycznej i wskazań rejestracyjnych

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2012 17:34

W poniedziałek (16 lipca) na stronie internetowej NIL opublikowana została odpowiedź prezesa NRL Macieja Hamankiewicza na pismo prezes PPOZ Bożeny Janickiej, w którym poruszyła ona kwestię leczenia pacjentów zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Ponadto prezes Janicka dołączyła artykuł swojego autorstwa pt. "Uwaga na leki!", w którym przestrzega lekarzy, by wypisując recepty nie opierali się jedynie na aktualnej wiedzy medycznej.

"(...) Chcę wskazać, że najważniejszy akt prawny regulujący wykonywanie zawodu lekarza, czyli ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wskazuje na aktualną wiedzę medyczną jako podstawę działań lekarzy. Lekarz, który zastępuje ten podstawowy wymóg nakazami administracyjnymi i wskazaniami utworzonymi dla potrzeb wprowadzenia leku do sprzedaży nie działa w najlepszym interesie pacjenta, a może nawet popadać w wyraźny konflikt z obowiązującymi zasadami etycznymi (art. 2 ust. 2 Kodeksu Etyki Lekarskiej)" - pisze Maciej Hamankiewicz.

"Byłbym też wdzięczny, gdyby zechciała Pani wskazać konkretne przepisy prawa Unii Europejskiej, na które Pani się powołuje uzasadniając konieczność stosowania się do wskazań rejestracyjnych. Nie udało mi się takich przepisów znaleźć, ale wierzę, że pisząc o tym z takim przekonaniem, opierała się Pani bezpośrednio na tekstach dyrektyw" - dodaje.

Maciej Hamankiewicz  radzi Bożenie Janickiej, by zapoznała się z piśmiennictwem oraz uwzględniła opinie medycznych towarzystw naukowych, ponieważ ”inaczej bardzo łatwo wpaść jest w pułapki zastawiane przez dążących do oszczędności biurokratów i, popierając ich punkt widzenia, oddalić się od podstawowych zasad wykonywania naszego zawodu”.

Więcej: www.nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum