Dostęp do recept na niektóre leki zostanie ograniczony. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace

Autor: oprac. JKB • Źródło: portal.abczdrowie.pl, Rynek Zdrowia28 listopada 2022 08:00

Ministerstwo Zdrowia ograniczy dostęp do recept na niektóre leki. To odpowiedź resortu na narastający problem z uzależnieniem od leków z grupy benzodiazepin. Minister zdrowia w ubiegłym tygodniu zapowiedział wprowadzenie zmian w tym zakresie.

Dostęp do recept na niektóre leki zostanie ograniczony. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace
Resort zdrowia planuje zmiany w receptach na niektóre leki. Fot. AdobeStock
  • Eksperci podkreślają, że benzodiazepiny są przez Polaków nadużywane, co prowadzi do szeregu niebezpiecznych skutków ubocznych
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski na ostatniej konferencji prasowej był pytany o problem uzależnień od leków z grupy benzodiazepin
  • Szef resortu zdrowia zapewnił, że problem ten został zauważony przez Ministerstwo Zdrowia
  • - Dlatego będziemy wprowadzali zmiany regulacyjne. W tej chwili nad nimi pracujemy – podał minister zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostęp do recept na niektóre leki. Będą zmiany

Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej 24 listopada w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie był pytany m.in. o problem nadużywania przez pacjentów leków z grupy benzodiazepin.

Portal.abczdrowie.pl przypomina, że lekarze i farmaceuci wielokrotnie alarmowali, że są to leki uzależniające, które mają wiele skutków ubocznych. 

- Zauważamy problem. Nasze analizy wskazują, że możliwość wystawienia recept na te leki przez niespecjalistów na poziomie POZ (podstawowej opieki zdorowtnej, czyli przychodni - przyp. red.), także w wyniku teleporady – generuje nadużycia, są takie sygnały. Dlatego będziemy wprowadzali zmiany regulacyjne. W tej chwili nad nimi pracujemy – powiedział minister zdrowia.

Przepisywanie benzodiazepin w uzasadnionych wypadkach

Jak przypomina portal.abczdrowie.pl, benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, nasennym, relaksacyjnym czy uspokajającym. W Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt środków z tej grupy (BDZ), wśród nich można wyróżnić:

  • diazepam,
  • lorazepam,
  • medazepam,
  • bromazepam.

Według specjalisty dra n. med. Leszka Borkowskiego (farmakologa klinicznego ze szpitala Wolskiego w Warszawie), cytowanego przez portal.abczdrowie.pl,  tak silne leki nasenne powinny być przepisywane jedynie w uzasadnionych klinicznie przypadkach. Powodują bowiem wiele szkodliwych skutków ubocznych.

- Przykładowo długotrwałe stosowanie benzodiazepin i nagłe ich odstawienie może spowodować bezsenność, stany lękowe, nudności czy zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego – wymienił dr Borkowski dla WP abcZdrowie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze