Dobra wiadomość dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2018 10:36

Pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) na święta Bożego Narodzenia dostali prezent od Ministerstwa Zdrowia, na który czekali od wielu miesięcy. Dzięki pozytywnej decyzji MZ wenetoklaks - lek ratujący życie pacjentom z PBL - został wpisany na listę leków refundowanych.

Dobra wiadomość dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową
Polscy pacjenci dołączyli do grona pacjentów innych 23 krajów europejskich, gdzie lek jest stosowany od kilku lat. Fot. archiwum

Od 1 stycznia 2019 roku wenetoklaks będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla chorych z przewlekłą białaczką limfocytową, z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib. Wenetoklaks pozwoli przedłużyć ich życie i poprawi jego jakość - podaje w informacji dla mediów Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

- Ta decyzja tym bardziej cieszy, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Pacjenci, którzy od miesięcy czekali na ten lek mogą spędzić je w spokoju, mając świadomość, że od 1 stycznia 2019 roku będą mogli bezpłatnie otrzymywać lek ratujący ich życie. Ministerstwo Zdrowia już kilka razy zapewniało nas, że pracuje nad rozwiązaniem problemów pacjentów hematoonkologicznych i dotrzymało słowa - powiedziała Aleksandra Rudnicka, rzecznik prasowy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
 
Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to najczęściej występujący nowotwór krwi, na który w Polsce choruje ok. 17 000 osób, a każdego roku diagnozuje się 1 900 nowych przypadków.

75 proc. pacjentów nie wymaga leczenia w momencie rozpoznania PBL, a 1/3 nigdy nie będzie go wymagała. Jednak jest też grupa pacjentów z delecją 17p lub mutacją TP53, u których choroba szybko postępuje, co powoduje, że dostępne dotąd w kraju metody leczenia przestają być skuteczne. "Jedyną szansą dla nich jest wenetoklaks. W ten sposób polscy pacjenci dołączyli do grona pacjentów innych 23 krajów europejskich, gdzie lek jest stosowany z powodzeniem od kilku lat" - czytamy w informacji dla mediów przekazanej przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Jak pialiśmy wcześniej, działanie leku polega na odblokowaniu w komórkach białaczkowych procesu samobójczej śmierci - tzw. apoptozy. Organizm wykorzystuje ją do eliminowania komórek chorych lub uszkodzonych, jednak w komórkach przewlekłej białaczki limfocytowej apoptoza ulega zahamowaniu.

Dzięki wybiórczemu mechanizmowi działania wenetoklaks, podobnie jak inne nowe leki, ma znacznie mniejszą toksyczność niż chemioterapia. Co więcej, badania potwierdzają, że spośród wszystkich dostępnych leków w przewlekłej białaczce szpikowej jest on najskuteczniejszy w eliminowaniu komórek białaczkowych z organizmu pacjentów.

W niedawnej rozmowie z PAP prof. Krzysztof Jamroziak, kierownik Oddziału Chorób Układu Chłonnego Kliniki Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie podkreślił, że pacjenci, u których dojdzie do nawrotu przewlekłej białaczki limfocytowej podczas leczenia ibrutynibem przeżywają średnio 2 miesiące, a gdy zastosuje się u nich wenetoklaks, po roku żyje 80 proc. z nich. To jest ogromna różnica - ocenił.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum