Do aptek trafiły już pierwsze partie szczepionek przeciw grypie

Autor: oprac. LJ • Źródło: OPZG/Rynek Zdrowia02 września 2021 11:15

Do aptek trafiły już pierwsze partie szczepionek przeciwko grypie. W tym sezonie eksperci WHO wyselekcjonowali dwa nowe szczepy A, a szczepy B pozostają bez zmian w porównaniu do szczepionki z ubiegłego sezonu.

Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku (fot. ShutterStock)
  • Na początku września pierwsze partie szczepionek przeciw grypie trafiły do aptek
  • W drugiej połowie miesiąca szczepionki będą dostępne w placówkach medycznych
  • Do Polski łącznie ma trafić blisko 4 mln dawek, z czego 1,36 mln trafi do aptek

Z kolei 760 tys. dawek będzie przeznaczone do zakładów opieki zdrowotnej, zaś pozostała część zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Jak co roku szczepionki będą stopniowo docierały do Polski, do końca listopada będzie aż 12 transz.

Według obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych od 1 września dodatkowo z bezpłatnych szczepień przeciw grypie będą mogły skorzystać kobiety w ciąży.

Bezpłatne szczepionki w aptekach – dla kogo?

Na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75 roku życia oraz kobiety w ciąży. 50% refundacja dotyczy osób w wieku 65-74 lata, osób w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.

Dzieci będą mogły skorzystać ze szczepionek w formie donosowej i domięśniowej, dla pozostałych grup będą dostępne szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie w pełnej odpłatności.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Partnerami ma nadzieję, że w listopadzie z refundacji szczepionek przeciw grypie będą mogli także skorzystać najmłodsi i młodzież.

Ministerstwo Zdrowia procesuje rozszerzenie refundacji szczepionek domięśniowych i donosowych dla dzieci w wieku od 6 m.ż. do 24 m.ż. oraz od 5 r.ż. do 18 r.ż.

Dla kogo bezpłatne szczepienia w placówkach medycznych?

Od tego roku na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z bezpłatnych szczepień realizowanych na terenie placówek medycznych będą mogły skorzystać następujące grupy: osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych, diagności laboratoryjni, nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, osoby z domów pomocy społecznej, funkcjonariusze i żołnierze.

Bardzo ważne jest to, że również pacjenci powyżej 75 r.ż. będą mogli skorzystać z tego przywileju w placówkach medycznych.

Bezpłatne szczepionki dla wyżej wymienionych grup dostępne będą w placówkach i punktach szczepień, które poprzez platformę internetową Ministerstwa Zdrowia zgłoszą się do realizacji programu szczepień przeciw grypie.

Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciwko grypie?

Jesień to najlepszy czas na zabezpieczenie organizmu, który wzmocni odporność przed nadchodzącą falą zachorowań (zarówno na COVID-19, jak i grypę).

Warto jednak pamiętać, że na szczepienie nigdy nie jest za późno. Eksperci zalecają wykonywanie szczepień w dowolnym momencie sezonu szczepień od września do końca grudnia – najważniejsze jest, aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do marca.

Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku.

Jakim preparatem szczepimy się w tym roku?

Każdego roku ustalany jest skład szczepionki przez WHO, który jest dostosowany do sytuacji epidemiologicznej. Od kilku lat dostępne są na rynku szczepionki czterowalentne, które zapewniają ochronę przed 4 szczepami wirusa grypy – dwoma typu A i dwoma typu B.

W tym sezonie eksperci WHO wyselekcjonowali dwa nowe szczepy A, a szczepy B pozostają bez zmian (w porównaniu do szczepionki z ubiegłego sezonu).

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum