Do Polski dotarła moda na nowy dopalacz

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2009 10:03

Mefedron to pochodna efedryny, używanej dość powszechnie w lekach. Ale kilka lat temu w laboratoriach izraelskiej firmy Neorganics powstał z niej dopalacz o działaniu euforycznym. Moda na jego używanie weszła do Polski. Na razie w Polsce handel substancją jest legalny.

Wiedza o jego niszczącym działaniu na organizm człowieka ma charakter wyłącznie empiryczny, bo jak dotąd nie opublikowano żadnego naukowego raportu o szkodliwości mefedronu. Udokumentowano za to dwa przypadki śmierci nastolatków w Szwecji, które wywołała ta substancja. Dlatego pod koniec ub.r. w Szwecji mefedron znalazł się na liście substancji zakazanych. Drugim krajem, w którym nie wolno handlować mefedronem i go zażywać, jest Izrael. Nad kryminalizacją narkotyku zastanawiają się władze Danii, Wielkiej Brytanii, Australii oraz Nowej Zelandii.

Mefedron nie jest w Polsce zakazany i można go zamówić przez internet. Za gram narkotyku trzeba zapłacić ok. 80 zł. Podobnie mefedron kosztuje w Europie - od 15 do 20 euro.

Prof. Jerzy Ventulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie traktuje problem bardzo poważnie. - Tego typu substancje, nazywane design drug, do których należy również ecstasy, będą pojawiać się tak długo, aż nie przestaniemy spychać narkotyków do podziemia. Przez pewien czas mefedron będzie legalny, a jeśli okaże się skuteczny, to nawet po jego zakazaniu utrzyma się na rynku - uważa profesor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum