Dlaczego bezpieczeństwo lekowe nie może leżeć w rękach resortu zdrowia RAPORT

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia12 października 2021 13:50

Resort zdrowia skoncentrowany na zapewnieniu jak najszerszego asortymentu leków w ramach dostępnego budżetu w naturalny sposób będzie preferował finansowanie najtańszych (z reguły zagranicznych) leków - oceniają autorzy raportu.

Dlaczego bezpieczeństwo lekowe nie może leżeć w rękach resortu zdrowia RAPORT
Tylko produkcja leków i API na terenie Polski zapewni dostępność do nich podczas kryzysów - przekonują autorzy raportu (fot. PTWP)
 • Powstał raport: Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie?
 • Jego autorzy postulują powołanie Pełnomocnika Rządu ds. koordynacji polityki lekowej państwa
 • Tylko produkcja leków i API na terenie Polski zapewni dostępność do nich podczas kryzysów - przekonują

- Polska ochrona zdrowia nie jest przygotowana na kolejne sytuacje masowo zagrażające zdrowiu i życiu obywateli. Brak jest sprawnego systemu zarządzania kryzysem zdrowotnym - oceniają autorzy raportu "Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie?" - prof. Grzegorz Gierelak, dyrektor WIM w Warszawie, dr Katarzyna Obłąkowska z Instytutu Jagiellońskiego i dr Artur Bartoszewicz z SGH.

Sto wytycznych dla administracji rządowej i samorządowej

Autorzy opracowania przygotowali 100 wytycznych dla administracji rządowej i samorządowej w zakresie gotowości państwa na czas kryzysu.

Prezydent: daliśmy radę. A w tle niewygodny raport krytykujący walkę z pandemią

Jednym z analizowanych obszarów była polityka lekowa i przemysł farmaceutyczny.

"Zapewnienie bezpieczeństwa lekowego nie może leżeć w gestii resortu zdrowia ze względu na niezbędną rolę przemysłu farmaceutycznego. Uwspólnienie celów zdrowotnych i strategii przemysłowej wymaga koordynacji Pełnomocnika Rządu - ocenili eksperci.

Wyjaśniają, że resort zdrowia skoncentrowany na zapewnieniu jak najszerszego asortymentu leków w ramach dostępnego budżetu w naturalny sposób będzie preferował finansowanie najtańszych (z reguły zagranicznych) leków.

- Tylko produkcja leków i API na terenie Polski zapewni dostępność do nich podczas kryzysów - przekonują.

Zalecenia w zakresie gospodarki lekowej

 • Prezes Rady Ministrów powołuje pełnomocnika ds. bezpieczeństwa lekowego, którego zadaniem jest uspójnienie celów zdrowotnych i strategii przemysłowej.
 • Minister rozwoju wraz z ministrem zdrowia wypracują i wdrożą narzędzia wspierające aktywność badawczo-rozwojową i produkcyjną firm farmaceutycznych w Polsce (np. model w formie RTR - refundacyjnego trybu rozwojowego), w tym rozbudowę zaplecza badawczo-rozwojowego służącego rozwojowi leków i API w Polsce, mechanizmy wsparcia rozwoju leków (z uwzględnieniem finansowania faz badań klinicznych) oraz API w Polsce, tworzenie popytu na wyspecjalizowane usługi okołoinnowacyjne, a także rozbudowa bazy produkcyjnej
 • Minister rozwoju wraz z ministrem zdrowia wypracują i wdrożą model mechanizmu wsparcia w postaci dopłat do produkcji API oraz udzielania finansowania publicznego na rozbudowę infrastruktury produkcyjnej na preferencyjnych warunkach w oparciu o program pomocowy notyfikowany w Komisji Europejskiej
 • Minister zdrowia wraz z ministrem rozwoju wypracuje i wdroży politykę cenową resortu zdrowia wobec firm farmaceutycznych produkujących część swoich leków w Polsce, która uwzględnia szerszą politykę rządu wobec tych form działalności gospodarczej. Wprowadzone zostaną m.in. bezterminowe decyzje refundacyjne, zniesione zostanie stosowanie wszelkich form paybacku wobec refundowanych leków generycznych, poszerzy się model wsparcia finansowego dla produkcji API w Polsce

Narodowy Program Wsparcia Krajowego Sektora Farmaceutycznego

 • Minister rozwoju i NCBiR przygotują i wdrożą wieloletni plan rozwoju potencjału produkcyjnego i B+R dla krajowego przemysłu lekowego. W tym pakiet legislacyjno-finansowy wsparcia potrzeb szczepiennych
 • Minister zdrowia i minister nauki wraz z NCBiR oraz NCN i PAN opracują Mapę drogową rozwoju sieci zespołów badawczych
 • Minister rozwoju i minister aktywów państwowych wypracują i wdrożą Narodowy Program Wsparcia Krajowego Sektora Farmaceutycznego
 • Minister zdrowia wraz z Centrum E-Zdrowie, GIF i NFZ wprowadzą Regulacje prawne umożliwiające branży farmaceutycznej otwarty dostęp do rzeczywistych danych medycznych (RWE) dotyczących leczenia, efektów i zastosowanych środków medycznych, które posłużą do opracowywania nowych ścieżek terapeutycznych oraz terapii lekowych.
 • Minister zdrowi wraz z ministrem nauki, minister, rozwoju i NCBiR opracują Mapę drogową rozwoju sieci laboratoriów
 • Minister zdrowia wraz z ministrem środowiska i spraw zagranicznych wystąpią do KE w sprawie zmian rygorów środowiskowych związanych z produkcją API, które powodują, że bez wsparcia finansowego produkcja, a także leki są niekonkurencyjne względem innych producentów spoza UE.

 

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze