Diabetycy z Pomorza stracili ciepliwość i...

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2009 11:29

Kilkanaście tysięcy chorych na cukrzycę z całego Pomorza podpisało się pod listem protestacyjnym do minister zdrowia Ewy Kopacz. Domagają się w nim spełnienia obietnicy wpisania na listy refundacyjne nowoczesnych insulin.

Mimo wielokrotnych zapewnień pani minister zdrowia zabrakło ich również na ostatnich listach, które mają obowiązywać od 1 lutego.

–  Chodzi o tak zwane analogi insulin długo działających – tłumaczy Elżbieta Malińska z gdańskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków reprezentującego ponad 60 tys. chorych z Pomorza.

– Analogi insulin długo działające stabilizują poziom cukru w organizmie oraz zmniejszają ryzyko niedocukrzeń – tłumaczy dr Bogumił Wolnik z Centrum Diabetologii Akademii Medycznej w Gdańsku. – A to chroni pacjenta przed powikłaniami. Tego rodzaju insuliny nie są jednak potrzebne wszystkim chorym, bo wielu z nich uzyskuje dobre wyniki leczenia bez ich pomocy. Są one jednak jedyną szansą dla chorych, którym cukier spada gwałtownie w nocy czy rośnie wysoko nad ranem. Bez analogów długo działających u tych chorych trudno uzyskać dobry poziom wyrównania cukrzycy...

Podobnie uważają wszyscy eksperci od cukrzycy w Polsce, którzy od ponad sześciu lat walczą o udostępnienie tych insulin chorym za częściową odpłatnością. Tymczasem od 1 kwietnia 2005 roku Ministerstwo Zdrowia nie wprowadziło na listy leków refundowanych żadnego nowego leku w cukrzycy. Podczas kolejnych pięciu aktualizacji list refundacyjnych (2005-2009) nowoczesne insuliny nie były brane pod uwagę.

Zabrakło ich również na liście ostatniej leków, która ma wejść w życie za kilkanaście dni. Mimo że Agencja Oceny Technologii Medycznych, od której opinii resort zdrowia uzależnia swoje stanowisko, o insulinach długo działających ma bardzo dobre zdanie.

Polska jest dziś jedynym krajem w Europie, który nie refunduje chorym insulin z tej grupy. To jeden z powodów, dla których znaleźliśmy się na jednym z ostatnich, bo 25 miejscu w rankingu „Euro Consumer Diabetes Index”, oceniającym leczenia chorych na cukrzycę w Europie. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje cukrzycę za jedno z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia społeczeństw. Na świecie choruje na nią ok. 250 mln osób, ale do roku 2025 liczba ta może wzrosnąć do 380 mln. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 2-2,5 mln osób, ale połowa z nich o tym nie wie, bo się nie bada.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum