Diabetycy o analogach: chcemy dopłacić różnicę w cenie

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, LJ/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2010 10:37

Zbliża się termin publikacji list refundacyjnych, powraca temat analogów insulin.

Czy na liście refundacyjnej pojawią się nowe insuliny? Decyzje jeszcze nie zapadły...

Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że mimo wcześniejszych decyzji resortu zdrowia, analogi insulin długodziałających nadal znajdują się poza listą leków refundowanych (ostatnia jej nowelizacja była w grudniu 2009 roku).

Piotr Olechno, rzecznik prasowy resortu zaleca wstrzemięźliwość przed dywagowaniem, co znajdzie się, a co nie na kolejnej liście. – Poczekajmy na zakończenie prac nad listą lekow refundowanych – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl.

W grudniu 2008 roku AOTM wydała pozytywną, ale warunkową rekomendację. Analogi miały być finansowane z publicznych środków przez dwa lata, a w tym czasie firmy mają przedstawić dodatkowe dowody na efektywność kliniczną w odniesieniu do twardych punktów końcowych. Odbyły się też negocjacje cenowe resortu z producentami analogów.

W 2009 roku resort zdrowia wpisał analogi na listę, ale ostatecznie wycofał się z decyzji, twierdząc, że kosztowałoby to 40 mln zł rocznie. Na tej decyzji zaważyły też, poddawane potem w wątpliwość, doniesienia naukowe dotyczące ewentualnej - większej - kancerogenności jednej z insulin.

Hanna Zych-Cisoń, wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Gdańsku, twierdzi, że chorzy chcą, by refundować analogi do ceny polskiej insuliny. – A nadwyżkę pacjenci by dopłacali z własnej kieszeni. Tak jest w przypadku innych insulin.

Nowa lista leków refundowanych zapowiadana jest na czerwiec. Nie znaczy to, że wtedy się ukaże.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum