Denozumab: w walce z osteoporozą

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 18:00

Na rynku dostępny jest już preparat prolia (denozumab), stosowany w osteoporozie pomenopauzalnej.

Denozumab podawany jest raz na 6 miesięcy w warunkach ambulatoryjnych. W trwającym 3 lata badaniu „Fracture Reduction Evaluation of Denosumab in Osteoporosis every six Months (FREEDOM)” przeprowadzonym z udziałem 7 808 kobiet z osteoporozą pomenopauzalną wykazano, że u pacjentek otrzymujących lek prolia co sześć miesięcy w iniekcjach podskórnych relatywne ryzyko wystąpienia nowych złamań kręgów kręgosłupa w porównaniu z placebo zmniejszyło się o 68 proc., zaś złamań szyjki kości udowej – o 40 proc. w stosunku do grupy otrzymującej placebo.

Za wprowadzenie leku na polski rynek odpowiadają dwie firmy: Amgen i GlaxoSmithKline, które nawiązały partnerskie porozumienie w celu zapewnienia promocji i dystrybucji leku.

Osteoporoza to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych wśród dorosłych. Charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania.

Takich złamań osteoporotycznych, głównie kręgosłupa, szyjki kości udowej i kości promieniowej, odnotowano w Europie w 2000 roku ponad 3 miliony. – Co 30 sekund w Europie następuje złamanie, co kosztuje społeczność 25 mln euro rocznie. Samych złamań szyjki kości udowej w świecie w 1990 roku było 1,6 mln, w 2050 roku będzie ich już 6 mln. To jest już epidemia – prognozuje docent Edward Czerwiński, dyrektor Krakowskiego Centrum Medycznego i kierownik Zakładu Chorób Kości i Stawów CM UJ.

W Polsce, w 2008 roku odnotowano 2,636 mln złamań osteoporycznych, w tym 2,179 mln u kobiet. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, szacuje się, że w 2035 roku liczba tych złamań wzrośnie do 3,5 mln.

– Samych złamań szyjki kości udowej, czyli najgroźniejszego złamania osteoporotycznego, odnotowujemy ok. 20-30 tys. rocznie, co stawia nas wśród krajów o średnim ryzyku złamań osteoporotycznych – uzupełnia statystykę Waldemar Misiorowski z Kliniki Endokrynologii CMKP w Warszawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum