prawo.pl/Rynek Zdrowia | 10-12-2020 09:49

Darmowe leki dla pacjentów 75+? Specjaliści dalej nie mogą ich przepisać

Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Od czterech lat wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia, mogą otrzymać część leków bezpłatnie. Specjalną receptę „S” może im jednak wystawić tylko ich lekarz rodzinny, a takich uprawnień nie mają specjaliści w ambulatoriach i szpitalach.

Dostęp do specjalistów jest teraz bardzo utrudniony - pacjenci, którym mimo to uda się dostać np. do kardiologa czy ortopedy, są rozczarowani, bo za wypisane przez nich leki muszą płacić, choć przysługują im one za darmo. Żeby skorzystać z nich bezpłatnie, musieliby się zapisać na dodatkową wizytę u lekarza rodzinnego, co w dobie pandemii jest prawie niewykonalne.

Od lipca 2020 r. miało się to zmienić, bo przepisy tzw. ustawy o wdrażaniu e-zdrowia przewidywały, że także specjaliści uzyskają uprawnienie do przepisywania bezpłatnych recept 75 plus. Ostatecznie jednak, mimo że przepisy weszły w lipcu w życie, to zabrakło specjalnej funkcjonalności w systemie e-zdrowia (Platforma P1). Komercyjni dostawcy oprogramowania dla przychodni i szpitali nie zdążyli dostosować swoich aplikacji do nowego rozwiązania.

Ministerstwo Zdrowia musiało więc już dwukrotnie wydać komunikat o przesunięciu terminu wejścia w życie tej zmiany. Zgodnie z ostatnim komunikatem szpitale i przychodnie mają czas na wdrożenie nowej funkcjonalności do 31 grudnia ale nie ma pewności, że kolejny termin zostanie dotrzymany.

Więcej: prawo.pl