Darmowe leki dla nowej grupy? Coraz częściej brakuje pieniędzy na wykup recepty

Autor: oprac. SzB • Źródło: Koalicja Na Pomoc Niesamodzielnym14 września 2022 19:00

Podwyżki cen energii, żywności i leków pochłaniają oszczędności osób starszych - alarmuje Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym". - Ponad 80 proc. seniorom zdarzyło się w ostatnich kilku miesiącach nie wykupić recept z uwagi na cenę - wyliczają przedstawiciele organizacji. Apelują o rozszerzenie grupy osób, którym przysługiwać będą bezpłatne leki.

Darmowe leki dla nowej grupy? Coraz częściej brakuje pieniędzy na wykup recepty
Nowa grupa uprawniona do darmowych leków? Coraz częściej braki pieniędzy na wykup recepty Fot. AdobeStock
  • Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” opublikowała wyniki badań, z których wynika, że wydatki na leki obciążają budżety domowe prawie 95 proc. osób starszych, a ponad 80 proc. seniorom zdarzyło się w ostatnich kilku miesiącach nie wykupić recept z uwagi na cenę
  • Jak wskazują przedstawiciele organizacji program „Leki 75+”, czyli darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia, poprawił sytuację seniorów. W obliczu jednak obecnej sytuacji ekonomicznej, wsparcia potrzebują również młodsi seniorzy
  • Szansą ma być rozszerzenie grupy uprawnionych do bezpłatnych leków. Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, zwraca uwagę, że seniorzy nie zaczynają się po 75. roku życia
  • - Podwyżki energii, żywności i leków pochłaniają ich oszczędności. Jeśli będą odchodzić od okienek aptecznych, przestaną się leczyć i wtedy wrócą do lekarzy w dużo gorszym stanie. To błędne koło - podkreśla
  • Obserwujemy to na co dzień w naszych gabinetach - mówi dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. - Kiedy próbujemy zdiagnozować brak postępów w leczeniu seniorów, zdarza nam się słyszeć, że nie wykupili leków, bo były za drogie

Wydatki na leki mocno obciążają domowe budżety seniorów 

Z badań, które zleciła Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” wynika, że wydatki na leki obciążają budżety domowe prawie 95 proc. osób starszych, a ponad 80 proc. zdarzyło się w ostatnich kilku miesiącach nie wykupić recept z uwagi na ceny leków.

Być może szansą dla seniorów będzie rozszerzenie grupy uprawnionych do bezpłatnych leków. Temat wracał w ostatnich tygodniach, ale szczegółów wciąż brak.

- W związku ze skutecznością dotychczasowego programu Leki 75+ chcemy umożliwić korzystanie z programu osobom młodszym, a w niektórych kategoriach leków nawet osobom z grupy 60+ - mogliśmy przeczytać w jednym z akapitów założeń Polskiego Ładu. 

O zmianach wspominał w lipcu tego roku Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

- W takim systemie te pieniądze stale się zwiększające wystarczą na dobrą służbę zdrowia, na darmowe leki dla seniorów i to nawet młodszych niż 75 lat. Krótko mówiąc: na to, żeby ludzie mogli się leczyć i żeby nie było tak jak było i jest jeszcze ciągle dalej [...] że lekarz się zastanawia [...] czy ten pacjent może kupić ten lek - mówił w trakcie wizyty w Koninie. 

"Jeśli będą odchodzić od okienek aptecznych, przestaną się leczyć"

Tymczasem Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym", choć pozytywnie ocenia program „Leki 75+”, zwraca uwagę, że konieczne są zmiany. Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji, podkreśla, że seniorzy nie zaczynają się po 75. roku życia.

- Od początku roku docierają do nas liczne sygnały od naszych członków, że osoby starsze mają poważne problemy z wykupowaniem leków - mówi Magdalena.

- Podwyżki energii, żywności i leków pochłaniają ich oszczędności. Jeśli będą odchodzić od okienek aptecznych, przestaną się leczyć i wtedy wrócą do lekarzy w dużo gorszym stanie. To błędne koło, bo trafią do szpitali i będą generować jeszcze większe koszty związane z hospitalizacją. Zaniepokojona ilością sygnałów o problemach z wykupowaniem recept i ograniczaniem wydatków na leczenie, Koalicja zleciła Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research przygotowanie i przeprowadzenie ankiety w tym zakresie. Została skierowana do osób w wieku 60-74 lata z wielochorobowością i chorobami przewlekłymi - dodaje.

Wydatki emerytów.png
Wydatki emerytów.png

Wyniki, o których wspomnieliśmy na samym początku, mocno zaskoczyły prezes Koalicji. - Niby po ilości przeprowadzonych rozmów w naszym gronie powinniśmy być na to przygotowani, a jednak nie sądziłam, że aż 82 proc. badanych zdarzyło się w ostatnich miesiącach nie wykupić leku - przyznaje. 

Z badania wynika ponadto, że seniorzy ograniczając codzienne wydatki w pierwszej kolejności oszczędzają na rachunkach i żywności, ale zaraz potem - właśnie na lekach. 94 proc badanych osób przyznało, że wydatki na leki obciążają ich domowy budżet.

- Obserwujemy to na co dzień w naszych gabinetach - mówi dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. - Kiedy próbujemy zdiagnozować brak postępów w leczeniu seniorów, zdarza nam się słyszeć, że nie wykupili leków, bo były za drogie. To są najczęściej pacjenci z wielochorobowością, a przerwy w leczeniu są niebezpieczne i mogą w znaczący sposób wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.

Podwyżki cen a zakup leków.png
Podwyżki cen a zakup leków.png

W innych krajach bezpłatne leki obejmują młodszych seniorów

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” przygotowała jeszcze jedną ankietę przeprowadzoną wśród osób starszych zrzeszonych w organizacjach członkowskich Koalicji. W ankiecie zapytano, ile średnio wynoszą ich miesięczne wydatki na leki. Ponad 80 proc. odpowiedziało, że średnia wysokość rachunku, jaki dostają co miesiąc w aptece wynosi powyżej stu złotych.

- Jeśli średnia wydatków wynosi ponad 100 zł, to oznacza, że są osoby, które wydają po 200 a nawet 300 zł, a to już jest odczuwalna część ich emerytury - wskazuje Magdalena Osińska-Kurzywilk.

- Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” funkcjonuje w strukturach międzynarodowych i wiem, że w innych krajach seniorzy poniżej 75. roku życia otrzymują większe wsparcie niż w Polsce. Może czas, by u nas pomyśleć o tej grupie? - dodaje prezes.

 

Dla przykładu, jak wskazano w informacji, w Wielkiej Brytanii prawo do bezpłatnych leków przysługuje osobom powyżej 60 roku życia, a we Francji po 65 (dla pacjentów przewlekle chorych). W Niemczech z kolei istnieją progi dopłat do zakupu produktów leczniczych, po przekroczeniu których wszystkie leki kupowane przez osoby w wieku podeszłym w następnym roku kalendarzowym są wydawane bezpłatnie, a seniorzy inni niż cierpiący na choroby przewlekłe płacą proporcjonalnie do ceny leku, ale nie więcej niż 10 proc.

W Czechach natomiast progi refundacji zależą od poziomu wydatków. Seniorzy powyżej 70. roku życia nie ponoszą żadnych kosztów, jeśli wydadzą na leki powyżej 500 koron czeskich, a po 65. roku życia - powyżej 1000 koron. 

Rachunki za leki.png
Rachunki za leki.png

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum