Darbepoetyna alfa rozczarowała naukowców

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2009 16:24

Z badań wynika, że darbepoetyna alfa - stosowana w leczeniu anemii i cukrzycy - nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu chorób serca i nie spowalnia progresji przewlekłej choroby nerek.

Darbepoetyna alfa rozczarowała naukowców

Jak za The New England Journal of Medicine podaje onet.pl, wbrew wcześniejszym przypuszczeniom lek stosowany w leczeniu anemii, niewydolności nerek i cukrzycy typu 2, nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu chorób serca i nie spowalnia progresji przewlekłej choroby nerek.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem dr. Roberta Toto z Uniwersytetu Teksasu wykazał, że darbepoetyna alfa nie tylko nie posiada pozytywnych właściwości w terapii chorób chorób sercowo-naczyniowych, ale regularnie stosowana może nawet dwukrotnie zwiększyć ryzyko udaru.

W badaniach, które trwały cztery lata, wzięło udział ponad 4 tys. osób. Choroby serca oraz nagła śmierć sercowa wystąpiły u 31 proc. pacjentów, którym podawano darbepoetynę alfa oraz u 29 proc. pacjentów, którzy otrzymywali placebo. Wprzypadku progresji przewlekłej choroby nerek różnica była równie mała i wynosiła zaledwie 1 proc.

Od późnych lat 80. darbepoetyna alfa stosowana jest w leczeniu anemii wywołanej długotrwałą niewydolnością nerek u pacjentów dializowanych. Wkrótce po wprowadzeniu jej na rynek pojawiły się doniesienia o korzystnym wpływie leku także na pacjentów, którzy nie byli dializowani. Miał on nie tylko łagodzić objawy i zapobiegać postępowi choroby, ale też zmniejszać ryzyko zgonu związanego z chorobami serca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum