DGP: nadal kwitnie proceder nielegalnego wywozu leków

Autor: gazetaprawna.pl, LJ/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2016 14:14

Wartość leków nielegalnie wywożonych z Polski sięga ok. 1 miliarda zł rocznie - szacuje Dziennik Gazeta Prawna. Mimo kilku prób prawnego przeciwdziałania temu procederowi, tzw. reeksport medykamentów nadal kwitnie.

DGP: nadal kwitnie proceder nielegalnego wywozu leków
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak przypomina DGP, jedyna dopuszczalna przepisami ścieżka obrotu lekami, przynajmniej w teorii wygląda tak: od producenta lek trafia do hurtowni farmaceutycznej. Z hurtowni - do apteki. A z apteki do pacjenta. Nieuczciwi przedsiębiorcy imali się jednak różnych sposobów, aby leki z aptek trafiały do hurtowni eksportujących leki.

Zjawisko to Rynek Zdrowia opisywał wielokrotnie, m.in. w czerwcu 2014 roku. Metod na nielegalny wywóz leków jest kilka. Najmniej wyrafinowany to odsprzedaż leków z apteki do hurtowni - np. jeśli aptekarz pomylił się przy zamówieniu, może oddać towar do hurtowni, a ta koryguje fakturę. Następnie to rozwiązanie jest wykorzystywane do wywozu leków.

Inna metoda: aptekarz świadomie zamawia towar, oddając go do hurtowni za korektą faktury na lek, na który rzekomo nie ma zbytu.

Czytaj także: Leki hurtowo znikające z polskiej apteki: państwo traci nad tym kontrolę

Stosowano też podwójną księgowość - właściciel firmy prowadzącej apteki kupuje leki, ale nie wprowadza ich na stan apteki. Dlatego kiedy inspektor farmaceutyczny sprawdza faktury zakupu znajdujące się w systemie księgowym apteki i porównuje je z rozchodem leków, nie dostrzega innych transakcji firmy.

- Prawo zezwalające hurtowniom na legalną sprzedaż leków za granicę nie ma zastosowania w tym przypadku. Jeśli pierwotnie nabyły je od polskich aptek, cała transakcja jest nielegalna, bo obarczona wadą prawną. Istota łamania prawa polega na niedozwolonej sprzedaży leków z apteki do hurtowni. Jest to tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji - mówił nam dwa lata temu Mariusz Politowicz, kierownik jednej z aptek w Pleszewie.

Dziennik Gazeta Prawna przypomina z kolei, że od 2010 r. inspekcja farmaceutyczna podczas każdej kontroli przeprowadzanej w aptekach sprawdza, czy nie dochodzi w niej do zdarzeń związanych z nielegalnym wywozem.

W ciągu 6 lat, w związku z nieprawidłowościami związanymi z odwróconym łańcuchem dystrybucji, wszczęto postępowania wobec 600 aptek i hurtowni. Wiele z nich zakończyło się powiadomieniem prokuratury. Postępowania są jednak umarzane.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum