Czy fentanyl może stać się bronią masowego rażenia?

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2018 14:07

Fentanyl został uznany za najbardziej niebezpieczny z leków opioidowych, które wywołały kryzys w całej amerykańskiej służbie zdrowia. Związek ten zbiera śmiertelne żniwo - w zeszłym roku doprowadził do zgonu ponad 29 tys. osób, czyli aż o 50 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych National Institute on Drug Abuse (NIDA).

Czy fentanyl może stać się bronią masowego rażenia?
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Działanie fentanylu jest tak silne, że zażycie kilku miligramów może być śmiertelne. Wystarczy około 53,5 kg fentanylu, żeby zabić 25 mln osób.

Lek ten jest generalnie łatwo wytworzyć, a zapotrzebowanie na niego wśród uzależnionych Amerykanów jest ogromne. Trafił więc na ulice. Czy istnieje ryzyko wykorzystania tego leku jako terrorystycznej broni?

Związek ten ewoluuje, ponieważ dostawcy ciągle zwiększają jego siłę, używając do tego tzw. odpowiedników. Zmodyfikowana wersja jest trudniejsza do wykrycia przez służby.

- Lek ten jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego - powiedział były szef CIA Michael Morel. - To broń masowego rażenia - dodał.

Związek ten został już w przeszłości wykorzystany jako broń przez terrorystów, m. in. w 2002 roku w Moskwie, gdzie Czeczenów uwięziła w tamtejszym teatrze 800 zakładników. Fentanyl jest najbardziej niebezpieczny w zamkniętych przestrzeniach. Przedawkowanie leku ma niemalże nieodwracalne skutki.

Czytaj: www.forsal.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum