Czy dużo wydajemy na leki? Zależy jak liczyć

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2016 17:38

Jak wynika z raportu DNB Bank Polska i firmy Deloitte „Sektor farmaceutyczny i med-tech” Polacy wydają rocznie na farmaceutyki średnio 139 euro na osobę. To znacznie mniej niż w przypadku mieszkańców większości krajów europejskich.

Polacy wydają rocznie na farmaceutyki średnio 139 euro na osobę. Fot. Fotolia

Niemcy wydają średniorocznie 510 euro, Hiszpanie 336 euro, Francuzi 549 euro, Węgrzy 247 euro, a Czesi - 232 euro. Mniej od Polaków wydają jedynie Łotysze i Rumuni.

- Paradoksalnie, mimo że nominalny poziom wydatków na leki na osobę jest w Polsce znacznie niższy niż w większości państw europejskich, to - biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy społeczeństwem wciąż stosunkowo mało zamożnym - na leki wydajemy dużo, co widać chociażby po udziale tych wydatków w PKB (1,4% w 2012 r.) - twierdzi Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Consulting.

 Zdaniem autorów raportu wydatki na leki stanowią w Polsce niemal 21 proc. ogółu wydatków na ochronę zdrowia - więcej niż w rozwiniętych krajach europejskich (od 6,7 proc. w Norwegii do 16,7 proc. w Belgii), są jednak niższe niż np. na Węgrzech (ponad 31 proc.).

Jak zauważają autorzy raportu powyższa sytuacja wynika z relatywnie mniejszych wydatków na ochronę zdrowia niż w zamożnych krajów EU13, a z drugiej - z dostępu do leków oryginalnych po cenach europejskich lub do nich zbliżonych.

Autorzy raportu prognozują, że w 2016 r. rynek czeka spowolnienie dynamiki wzrostu sprzedaży leków do 1,1% (z ok. 4% w roku 2015), zarówno na rynku aptecznym jak i szpitalnym.

– Spowolnienie to będzie wynikało w głównej mierze z braku wzrostu sprzedaży leków na receptę (Rx), co spowodowane będzie wolniejszym wzrostem rent i emerytur. Z drugiej strony, możemy się spodziewać przyspieszenia sprzedaży leków OTC - do 3,4 proc. Tendencja ta będzie pochodną spodziewanego wzrostu średniego wynagro­dzenia i zatrudnienia - mówi Szymon Adamczyk, dyrektor Biura Przemysłu Farmaceutycznego i TMT w DNB Bank Polska SA.

Autorzy raportu zastrzegają przy tym, że sytuacja w 2016 r. może podlegać zmianom wynikającym z deklaracji nowego premiera rządu RP złożonych w expose o darmowym dostępie do leków dla osób powyżej 75 roku życia.

- Analogiczna miana strukturalna, choć działająca w odwrotną stronę, miała miejsce w 2012 r. po wejściu nowej ustawy refundacyjnej, która spowodowała spadek dynamiki sprzedaży leków
na receptę o ponad 14 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim, mówi Szymon Adamczyk.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum