Czy będzie malała liczba aptek w gminach? Spada ich rentowność

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: LJ/Rynek Zdrowia   • 26 lutego 2021 20:59

Jeżeli zbankrutują apteki w gminach, w których brak jest koncentracji zaludnienia, to pacjenci mogą mieć kłopot z zaopatrzeniem się w leki - podsumowuje ostatnie analizy dr Jarosław Frąckowiak, Prezes PEX PharmaSequence Sp. z o.o.

Czy będzie malała liczba aptek w gminach? Spada ich rentowność
Fot. archiwum

Pandemia nie hamuje spadku liczby aptek i punkt aptecznych. W styczniu 2021 roku działało ich 13 362 (w tym 1 189 punktów aptecznych) – o 37 mniej niż w grudniu 2020 roku (44 zamknięcia, 7 otwarć) - zaznacza Jarosław Frąckowiak.

W najnowszym komentarzu dodaje, że obrót statystycznej apteki (styczeń 2021 do stycznia 2020) spadł o 13,7% a marża o 2,1%.

- Obsługa pandemii kosztuje. Rosną też koszty personelu i mediów. Pogorszenie rentowności aptek wpłynie na liczbę kolejnych zamknięć - ocenia prezes PEX PharmaSequence.

Dane z OECD czy innych krajów, mogą być – w przypadku polskiego rynku – nieprzydatne, ze względu na różne modele działania aptek – ale także czynniki socjo-demograficzne.

Na przykład: w mniejszych krajach większość osób żyje w dużych miastach – ergo, jedna apteka może przypadać na więcej tysięcy osób niż w Polsce, ale nadal być łatwo i szybko „dostępna”. Wydaje się, że w procesie analizy ilości aptek, bardziej istotne mogą być analizy regionalne.

Więcej w portalu RynekAptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum