Czy WHO walczy z generykami?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2010 10:29

Produkcja i sprzedaż podrabianych leków rosną w skali światowej, zarówno w krajach bogatych, jak i biednych.

Coraz więcej nieświadomych konsumentów kupuje podobne specyfiki przez internet – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

I podkreśla, że podrabiane leki stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Raport na ten temat, przygotowany przez WHO, wskazuje, że w krajach bogatych często są to „drogie hormony, steroidy i lekarstwa przeciwrakowe oraz specyfiki związane ze stylem życia“, podczas gdy w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Afryce, to głównie leki przeciw takim chorobom, jak malaria, gruźlica i AIDS.

Przedstawiciele Indii i Brazylii – krajów, w których produkuje się szczególnie wiele tzw. leków odtwórczych (generycznych) wskazywali jednak, że firmy farmaceutyczne wykorzystują obawy przed podrabianymi lekami do ochrony swych patentów przed legalną konkurencją, wytwarzającą leki odtwórcze.

Ambasador Brazylii Mariah Nazareth Farani Azevedo wypowiedziała się wręcz przeciwko „prowadzeniu przez grupę firm prywatnych, z pomocą sekretariatu (WHO), wojny w tej organizacji przeciwko lekom odtwórczym“.

Dyrektor generalna WHO Margaret Chan odpowiada, że organizacja nie da się wciągnąć w „nadzorowanie przestrzegania własności intelektualnej“.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum