Częstochowa: za dużo aptek. Żadna już nie powstanie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2017 10:41

W Częstochowie w ostatnich dniach pojawiło się kilka nowych aptek. Czy to efekt nowych przepisów, które mają ograniczyć ich powstawanie?

Częstochowa: za dużo aptek. Żadna już nie powstanie
Zezwolenia na otwarcie nowych placówek będą wydawane tylko wtedy, gdy liczba mieszkańców w danej gminie, w przeliczeniu na jedną aptekę, wynosi co najmniej 3 tys. osób Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego zaproponowana przez PiS przeszła przez parlament. Do jej wejścia w życie potrzebny jest już tylko podpis prezydenta, który ma czas do 16 maja. Nowe przepisy zaczną obowiązywać miesiąc po podpisaniu ustawy - informuje Gazeta Wyborcza.

Zgodnie z nowym prawem, zezwolenia na otwarcie nowych placówek będą wydawane tylko wtedy, gdy liczba mieszkańców w danej gminie, w przeliczeniu na jedną aptekę, wynosi co najmniej 3 tys. osób. W Częstochowie jest to 2029, czyli kolejne apteki już nie powstaną. Obecnie jest ich w mieście 112.

Aby otworzyć aptekę trzeba też będzie spełnić inny warunek: odległość do najbliższej funkcjonującej apteki nie może być mniejsza w linii prostej niż 500 m. W Częstochowie w wielu miejscach apteki są rozmieszczone gęściej.

Niedawno w tym mieście pojawiło się kilka nowych aptek. Zdaniem prezesa Rady Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Przemysława Orlikowskiego przyczyną ich uruchomienia nie jest jednak strach przed nowymi przepisami. Jak wyjaśnia prezes, decyzje o otwieraniu nowych lokali są dobrze przemyślane i zapadają dużo wcześniej.

Orlikowski dodaje, że uzyskanie nowego zezwolenia w tej samej lokalizacji będzie obecnie niemal niemożliwe, zatem każdy będzie prowadził aptekę z należytą starannością, aby jej nie stracić.

Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum