×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cukrzyca. Ośrodek rekrutuje do badania klinicznego nowego leku

Autor: oprac. LJ • Źródło: PSD25 marca 2022 09:54Aktualizacja: 25 marca 2022 10:09

Pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 mogą wziąć udział w badaniu klinicznym nowego produktu. Należy do generacji leków stosowanych w cukrzycy i w schorzeniach metabolicznych.

Cukrzyca. Ośrodek rekrutuje do badania klinicznego nowego leku
Zaproszenie do badania klinicznego pacjentów z cukrzycą typu 2. Fot. ShutterStock

Badanie kliniczne dla diabetyków

Organizatorem badania jest Ośrodek Badań Klinicznych BioResearch Group. Informację o rekrutacji przekazał portal Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Ogłoszenie do rekrutacji do badania jest kierowane do osób:

  • chorych na cukrzycę typu 2 (zdiagnozowanych nie wcześniej niż 10 lata temu)
  • leczonych dotychczas wyłącznie dietą i ćwiczeniami fizycznymi lub metforminą, u których nie udało się uzyskać odpowiedniej kontroli glikemii przy stabilnej dawce metforminy
  • w wieku 18-75 lat
  • ze wskaźnikiem BMI pomiędzy 18,50 a 40,00 kg/m2
  • z ogólnym dobrym stanem zdrowia

Badany lek to CPL 207280 należący do generacji leków stosowanych w cukrzycy i w schorzeniach metabolicznych.

Jego mechanizm działania  polega na łączeniu się z receptorem – GPR40, który znajduje się na powierzchni komórek β-trzustki, powodując wydzielanie z niej insuliny, ale tylko w obecności podwyższonego stężenia glukozy we krwi. U osób zdrowych lek ten nie powinien powodować obniżenia poziomu glukozy.

Gdzie się zgłosić? Kajetany w gminie Nadarzyn

Badanie będzie prowadzone w Ośrodku Klinicznym BioResearch Group, które mieści się na terenie Centrum Słuchu i Mowy Medincus, położonego Kajetanach (Gmina Nadarzyn) oddalonych o 20 km od Centrum Warszawy. 

Ośrodek dysponuje przychodnią, oddziałem szpitalnym, salą intensywnego nadzoru medycznego, miejscem do pobrań krwi, laboratorium wewnętrznym i farmacją do przechowywania produktów badanych.

Czas badania wynosi 5 tygodni. Lek będzie przyjmowany przez pacjentów z rozpoznaną cukrzycą typu 2 przez 14 dni. Badanie obejmuje 3 pobyty w ośrodku, 3 wizyty ambulatoryjne i 2 kontakty telefoniczne.

Ośrodek specjalizuje się w prowadzeniu badań klinicznych faz wczesnych i biorównoważności, zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP).

Placówka pokrywa koszty dojazdu na miejsce badania. Udostępnia też pacjentom urządzenie do pomiaru cukru, który zapewnia pomiar glukozy bez stałego nakłuwania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum