Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki: opinia samorządu to tylko jeden z dowodów

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2017 13:15

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, opinia samorządu aptekarskiego jest tylko jednym z dowodów i cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki nie jest od niej uzależnione.

Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki: opinia samorządu to tylko jeden z dowodów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O zaopiniowanie wniosku o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki wystąpił do organów samorządu aptekarskiego wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Okręgowa i Naczelna Rada Aptekarska uznały jego wniosek za uzasadniony. Wyraziły opinię, że przedsiębiorca prowadzący aptekę ogólnodostępną, przestał spełniać warunki wymagane do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu na prowadzenie apteki.

Apteka sprzedawała jednocześnie w hurtowych ilościach produkty lecznicze do hurtowni farmaceutycznej, co jest niedozwolonym procederem. 

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przedsiębiorca zarzucił, że organy samorządu aptekarskiego nie przeprowadziły własnego postępowania dowodowego. Wydając opinię, oparły się jedynie na twierdzeniach wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Skarżący nie brał też czynnego udziału w postępowaniach przed okręgową i Naczelną Radą Aptekarską.

WSA stwierdził, iż organy samorządu aptekarskiego trafnie uznały, że Bogdan Z. nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki, co uzasadniało pozytywne zaopiniowanie wniosku o cofnięcie zezwolenia. W skardze kasacyjnej do NSA na wyrok WSA oddalający skargę, przedsiębiorca powtórzył zarzuty o naruszeniu przepisów postępowania. NSA ich nie podzielił.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze