Co zmienić w Funduszu Medycznym? Mierzejewski: należy doprecyzować co jest innowacją

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia10 listopada 2022 10:41

Fundusz Medyczny jest dopiero na wstępnym etapie swojego rozwoju. Funkcjonuje dwa lata i mamy kilka produktów, które mogły zostać dostarczone pacjentom w ramach tej szybkiej ścieżki - ocenia Paweł Mierzejewski.

Co zmienić w Funduszu Medycznym? Mierzejewski: należy doprecyzować co jest innowacją
Potrzebne jest doprecydzowanie, co rozumiemy przez innowację w ramach Funduszu Medycznego - mówi Paweł Mierzejewski Fot. PTWP
  • Czy warto jeszcze pomyśleć o pewnych zmianach w funkcjonowaniu Funduszu Medycznego?
  • Na pewno jeszcze wiele można poprawić, zwłaszcza, że Fundusz Medyczny jest dopiero na takim wstępnym etapie swojego rozwoju - ocenia Paweł Mierzejewski, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, refundacji i cen w Gilead Sciences Poland
  • To, na co zwraca uwagę, to kwestia doprecyzowania, dodefiniowania, co jest innowacją? Czy sam lek? Czy lek z danym wskazaniem?

Co jeszcze warto poprawić w Funduszu Medycznym?

Firmy mogą starać się o refundację swoich nowych leków za pośrednictwem Funduszu Medycznego. Ta ścieżka refundacyjna umożliwia szybszą ocenę leku i decyzję o finansowaniu terapii ze środków publicznych.

Czy warto jeszcze pomyśleć o pewnych zmianach w funkcjonowaniu Funduszu Medycznego? Pytamy o to Pawła Mierzejewskiego, dyrektora ds. relacji zewnętrznych, refundacji i cen w Gilead Sciences Poland.

- Na pewno jeszcze wiele można poprawić, zwłaszcza, że Fundusz Medyczny jest dopiero na takim wstępnym etapie swojego rozwoju. Funkcjonuje 2 lata i dopiero mamy kilka produktów, które mogły zostać dostarczone pacjentom w ramach tej szybkiej ścieżki - podsumowuje dyrektor.

Lista refundacyjna, która ukazała się z dniem 1 listopada daje odpowiedzi, że ta szybka ścieżka istnieje i że lek może być oceniony i zrefundowany w ramach Funduszu Medycznego naprawdę bardzo szybko.

Czy można coś jeszcze poprawić?

- Na pewno nie jedno. To, na co zwróciłbym uwagę, to kwestia doprecyzowania, dodefiniowania, co jest innowacją? Czy jest to lek jako taki i czy taki lek może zostać uznany za innowacyjny tylko za pierwszym razem, przy swoim pierwszym wskazaniu? Czy też po kilku latach, po czasie kiedy uzyska dane kliniczne dowodzące, że jest równie skuteczny i równie właściwy w zastosowaniu dla pacjentów w innej populacji, czy również może liczyć na tą szybką ścieżkę? - pyta dyrektor Mierzejewski.

Dodaje, że dziś nie jest to jeszcze rzecz, która jest niezbędna do rozstrzygnięcia, bo dopiero rozpoczynamy finansowanie w ramach Funduszu Medycznego, ale na pewno dojdziemy do momentu, kiedy będzie wymagała odpowiedzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum