Cieszyński: farmaceuci mogą nam pomóc w przypadku braku leku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2019 09:01

Jeśli brakuje naszego leku to w pierwszej kolejności należy poprosić farmaceutę o zamiennik - zaznacza w rozmowie z poniedziałkowym "Faktem" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak dodaje, należy pamiętać, że farmaceuta nie jest sprzedawcą, ale profesjonalistą, który może nam pomóc.

Cieszyński: farmaceuci mogą nam pomóc w przypadku braku leku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Na pewno ta sytuacja jest dla nas lekcją, że pewne rzeczy można zrobić lepiej. Celem Ministerstwa Zdrowia jest zapewnienie stałego dostępu pacjentów do potrzebnych im leków bez obawy, że któregoś zabraknie - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w "Fakcie". Dodał również, że można zauważyć już efekty tych starań, ponieważ leki trafiają do aptek.

Cieszyński zapytany o to, co należy zrobić gdy zabraknie konkretnego leku w aptece odpowiedział, że w pierwszej kolejności pacjent powinien poprosić farmaceutę o zamiennik. - To lek o takim samym działaniu, ale o innej nazwie. Pamiętajmy, że farmaceuta nie jest sprzedawcą, ale to profesjonalista, który może nam pomóc - podkreślił.

Na pytanie co w sytuacji gdy w aptece nie ma także zamienników, wiceminister stwierdził, że należy udać się do lekarza "by dostosował terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta". "Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Rocznie udzielają oni ponad 160 milionów porad, do nich dostęp jest najłatwiejszy" - powiedział. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum