Chorzy na Parkinsona wpadli w urzędniczą pułapkę

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2019 09:50

Od kilku miesięcy były kłopoty ze zdobyciem sinemetu CR 200/50. Teraz już wiadomo, że produkt do Polski nie wróci. Sinemet CR 200/50 nie ma zamiennika. Można co najwyżej zupełnie zmienić sposób leczenia.

Chorzy na Parkinsona wpadli w urzędniczą pułapkę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poseł Zbigniew Ajchler, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. choroby Parkinsona, sam chorujący od ponad 20 lat mówi w DGP, że to fatalna wiadomość dla wszystkich chorych na chorobę Parkinsona.

Czytaj: Chorzy na Parkinsona zostaną bez leku?

Dystrybutor wyjaśnił, że brak leku wynika z „utrudnień we współpracy z jedynym wytwórcą tego produktu zarejestrowanym w Polsce, które skutkowały niemożnością dalszego wytwarzania produktu na rynek polski”. Firma niezwłocznie o zaistniałej sytuacji poinformowała Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Urzędnicy od początku czerwca wiedzą, że kluczowego w leczeniu choroby Parkinsona leku nie ma w Polsce i w najbliższym czasie nie będzie. Nie przeszkodziło to jednak we wpisaniu medykamentu do lipcowego wykazu leków refundowanych. Tym samym utrudniono pacjentom ściągnięcie go z zagranicy - zauważa DGP.

Prawo farmaceutyczne jest bowiem tak skonstruowany, że w sytuacji dopuszczenia leku do obrotu w Polsce nie można sprowadzić go do kraju w ramach importu docelowego, czyli procedury, w której nadal to państwo współfinansowałoby lek. Dlatego niektórzy pacjenci decydują się jechać po specyfik np. do Niemiec.

Czytaj: gazetaprawna.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum