×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Choroby rzadkie: minister zdrowia opublikował listę pięciu innowacyjnych technologii lekowych

Autorzy: PAP; oprac. JW • Źródło: PAP19 maja 2021 11:15Aktualizacja: 19 maja 2021 13:59

Minister zdrowia opublikował w środę (19 maja) listę pięciu innowacyjnych technologii lekowych stosowanych w chorobach rzadkich, które mogą być finansowane z Funduszu Medycznego.

Choroby rzadkie: minister zdrowia opublikował listę pięciu innowacyjnych technologii lekowych
znamy listę pięciu innowacyjnych technologii lekowych stosowanych w chorobach rzadkich, które mogą być finansowane z Funduszu Medycznego. Fot. Shutterstock
 • Minister zdrowia wytypował pięć technologii lekowych w chorobach rzadkich, które będą podlegać finansowaniu ze środków Funduszu Medycznego
 • Na liście są: Giwosyran sodowy, Imlifidaza, Lumazyran sodu, Onasemnogen abeparwowek oraz Pretomanid
 • Szef resortu poinformował podmioty odpowiedzialne o możliwości składania wniosków o objęcie refundacją wskazanych technologii lekowych

Na liście znalazły się kolejno: Giwosyran sodowy stosowany w leczeniu chorych na ostrą porfirię wątrobową (AHP) u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat; Imlifidaza do odczulania u wysoko immunizowanych dorosłych biorców przeszczepu nerki; Lumazyran sodu do leczenia chorych na pierwotną hiperoksalurię typu 1; Onasemnogen abeparwowek stosowany u chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) 5Q z bialleliczną mutacją genu SMN1 i klinicznym rozpoznaniem SMA typu 1 lub chorych z rdzeniowym zanikiem mięśni 5Q z bialleliczną mutacją genu SMN1 i z nie więcej niż 3 kopiami genu SMN2; Pretomanid stosowany w leczeniu chorych na gruźlicę lekooporną (MDR/XDR).

Było 11 pozycji, minister wytypował pięć

Ministerstwo przypomniało, że w celu systematycznego poszerzania terapii, poszerzania dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków, powołano pod koniec 2020 r. Fundusz Medyczny, na mocy którego celem jest "finansowanie technologii lekowej o wysokim poziomie innowacyjności".

Dlatego też - jak podkreślił resort zdrowia - zgodnie z przepisami ustawy z 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym "prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i taryfikacji przekazał ministrowi zdrowia i opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej wykaz innowacyjnych terapii, które jego zdaniem powinny podlegać finansowaniu ze środków Funduszu Medycznego. Na wykazie tym znalazło się 11 pozycji". Z nich minister zdrowia wytypował pięć technologii lekowych. Decyzję taką podjął, biorąc pod uwagę opinię Rady Przejrzystości, Rzecznika Praw Pacjenta oraz konsultantów krajowych w odpowiednich dziedzinach medycyny.

Można składać wnioski o refundację

Jednocześnie szef resortu poinformował podmioty odpowiedzialne o możliwości składania wniosków o objęcie refundacją wskazanych technologii lekowych, ponieważ będą one dostępne dla pacjentów jedynie wtedy, gdy podmioty odpowiedzialne pozytywnie odpowiedzą na opublikowaną informację i złożą przewidziane przepisami wnioski o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu.

Jak wskazało Ministerstwo Zdrowia terapie będą dostępne dla polskich pacjentów, jeżeli wyda ono pozytywną opinię po przeprowadzonym na wniosek podmiotów postępowaniu administracyjnym obejmującym m.in. negocjacje cenowe z Komisją Ekonomiczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze