Chlorek rybozydu nikotynamidu w suplementach diety: czy jest bezpieczny?

Autor: oprac. LJ • Źródło: RCL01 września 2021 12:15

Stosowanie chlorku rybozydu nikotynamidu w suplementach diety nie budzi obaw w zakresie bezpieczeństwa, o ile przestrzegane są określone ograniczenia.

Chlorek rybozydu nikotynamidu w suplementach diety: czy jest bezpieczny?
EFSA przyjął opinię naukową w sprawie bezpieczeństwa chlorku rybozydu nikotynamidu jako nowego składnika żywności do stosowania jako źródło niacyny w suplementach diety Fot. Shutterstock
  • EFSA przyjął opinię naukową w sprawie bezpieczeństwa chlorku rybozydu nikotynamidu jako nowego składnika żywności do stosowania jako źródło niacyny w suplementach diety
  • Stosowanie chlorku rybozydu nikotynamidu w suplementach diety nie budzi obaw w zakresie bezpieczeństwa
  • Cytrynian jabłczan magnezu jest dozwolony wyłącznie jako nowy składnik żywności do stosowania w suplementach diety

Minister zdrowia przedstawił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety.

Zmiana jest związana z chlorkiem rybozydu nikotynamidu i cytrynianem jabłczanu magnezu stosowanych w produkcji suplementów żywnościowych oraz w odniesieniu do jednostek miar stosowanych do miedzi.

Chlorek rybozydu nikotynamidu w suplementach diety

Nowelizacja rozporządzenia wynika z konieczności wykonania postanowień rozporządzenia Komisji (UE) 2021/418 z dnia 9 marca 2021 r., które dotyczą rozszerzenia wykazu form chemicznych składników mineralnych, które mogą być stosowane w produkcji suplementów diety o chlorek rybozydu  nikotynamidu i cytrynian jabłczan magnezu.

4 lipca 2019 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przyjął opinię naukową w sprawie bezpieczeństwa chlorku rybozydu nikotynamidu jako nowego składnika żywności do stosowania jako źródło niacyny w suplementach diety.

Z opinii tej wynika, że stosowanie chlorku rybozydu nikotynamidu w suplementach diety nie budzi obaw w zakresie bezpieczeństwa, o ile przestrzegane są określone ograniczenia. Na tej podstawie chlorek rybozydu nikotynamidu został uwzględniony w dyrektywie.

Cytrynian jabłczanu magnezu dodawany w celach odżywczych

Z kolei cytrynian jabłczan magnezu znajduje się w unijnym wykazie nowej żywności. Zgodnie z tym wykazem cytrynian jabłczan magnezu jest dozwolony wyłącznie jako nowy składnik żywności do stosowania w suplementach diety w rozumieniu dyrektywy 2002/46/WE  w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do suplementów żywnościowych.

Ponadto w dniu 24 października 2018 r. EFSA przyjęła opinię naukową w sprawie biodostępności magnezu z cytrynianu jabłczanu magnezu, w przypadkach, gdy jest on dodawany w celach odżywczych do suplementów diety. Na tej podstawie cytrynian jabłczan magnezu został uwzględniony
w dyrektywie 2002/46/WE.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum