Chiny: po aferze korupcyjnej Glaxo obiecuje tańsze leki

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2013 09:38

Afera dotycząca łapówkarskiej działalności brytyjskiego giganta farmaceutycznego GlaxoSmithKline (GSK) zaczyna być omawiana w mediach w szerszym kontekście, pokazującym funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w Chinach.

Chiny: po aferze korupcyjnej Glaxo obiecuje tańsze leki

Komentatorzy zwracają uwagę, że GSK postanowiła dokonać ekspansji na rynek chiński, ponieważ w Europie wydatki na opiekę zdrowotną są coraz mniejsze. Natomiast w Chinach mają one wzrosnąć z 357 miliardów USD w 2011 r. do biliona USD w 2020 r., kiedy to stworzony zostanie powszechny system opieki medycznej (na razie tylko część Chińczyków jest objęta ubezpieczeniem).

Tymczasem zarobki chińskich lekarzy nadal są niskie. Dlatego też, aby dorobić do pensji, wypisują oni recepty na lekarstwa produkowane przez dające im łapówki firmy farmaceutyczne (w aferę korupcyjną w Chinach zamieszane było nie tylko GSK, ale także 6 innych koncernów farmaceutycznych, takich jak m.in. , Novartis, Roche, Merck czy Sanofi). Firmy przekupywały nie tylko lekarzy i pracowników szpitali, ale także stowarzyszenia medyczne oraz urzędników.

Pytany przez BBC chiński lekarz usprawiedliwiał regularne pobieranie łapówek tym że jego zarobki wynoszące 600 dolarów miesięcznie "nie starczają na godne życie". Jednocześnie stwierdził, że jest on na końcu "łańcucha przekupstw”.

Koncern przeprosił już Chińczyków i zaproponował obniżkę cen leków, a jego szef Andrew Witty mówił 25 lipca, że bierze pod uwagę "zróżnicowanie cen dla poszczególnych grup pacjentów”.

Chińczyków równie cieszą utarcie nosa Glaxo (ubiegłym roku GSK usunęło w sumie 312 swoich pracowników na całym świecie za "pogwałcenie polityki firmy", czyli za korupcję; 56 z nich stanowili Chińczycy), jak i zapowiedź obniżki cen jego specyfików.

Komentatorzy przypuszczają, że od początku o to właśnie chodziło chińskim władzom. Ich zdaniem kampania przeciw korupcji ma na celu obniżenie kosztów ubezpieczeń medycznych, w chwili gdy Państwo Środka przymierza się do budowy powszechnego systemu opieki medycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum