×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny szczepionek na COVID-19 wzrosły o połowę. Zagraniczne media dotarły do dokumentów

Autor: • Źródło: PAP28 stycznia 2023 07:00

Producenci szczepionek przeciw COVID-19 w środku pandemii podnosili ceny preparatów. Z dokumentów, do których dotarły stacje NDR i WDR oraz gazeta "Sueddeutsche Zeitung" wynika, że BioNTech/Pfizer i Moderna zwiększyły je w 2021 roku o około 50 procent. Rząd Niemiec przyznał, że dotychczasowe zamówienia szczepionek kosztowały 13,1 mld euro.

Ceny szczepionek na COVID-19 wzrosły o połowę. Zagraniczne media dotarły do dokumentów
W środku pandemii Pfizer i Moderna podniosły cenę swoich szczepionek przeciwko COVID-19 Fot. Shutterstock

 

Pfizer i Moderna podniosły w 2021 roku ceny swoich szczepionek przeciw COVID-19

Z danych, które poznały NDR, WDR i "SZ" (dokładne ceny, ilości i daty zamówień) wynika, że najtańszą firmą była AstraZeneca, która opracowała swoją szczepionkę wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim. Tutaj rząd RFN już 27 sierpnia 2020 roku zamówił ponad 56 milionów dawek szczepionki za około 2,30 euro za jedną.

Najwięcej zażądała amerykańska firma Moderna, dla której zamówienie we wrześniu 2021 roku zostało ustalone na poziomie nieco poniżej 30 euro za dawkę szczepionki. Szczepionka Johnson & Johnson to koszt około siedmiu euro, a cena Novavax za dawkę to około 18,20 euro.

Uderzający jest wzrost cen firm Pfizer/BioNTech i Moderna w środku pandemii - zauważają media. Na przykład w grudniu 2020 roku Niemcy zamówiły w firmie BioNTech prawie 39 milionów dawek szczepionki w cenie około 15,50 euro za dawkę. Dziewięć miesięcy później, gdy rząd zamówił kolejne 168 milionów sztuk, pojedyncza dawka kosztowała już średnio około 23,20 euro, co oznacza wzrost o około 50 procent.

Podobnie wyglądała polityka cenowa amerykańskiej firmy Moderna. Tutaj władze RFN zamówiły 23 grudnia 2020 roku prawie 15 milionów dawek szczepionki w cenie około 19,50 euro za dawkę. Trzy miesiące później średni koszt wynosił już około 29,70 euro za dawkę - również wzrost ceny o około 50 procent.

Moderna nie odpowiedziała na pytania o cenę, BioNTech na pytanie stwierdził jedynie: nie należy polegać na informacjach, których nie można zweryfikować.

Łączna wartość brutto zamówień wynosi ok. 13,1 mld euro - potwierdziło NDR, WDR i "SZ" ministerstwo zdrowia Niemiec.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum