Ceny leków: wszyscy tak bardzo martwią się o kieszeń pacjenta...

Autor: LJ, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2009 16:11

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie zakazu promocji leków refundowanych.

Przekonuje, że w ten sposób ceny leków dla pacjentów spadną. Powołuje się przy tym na własne obliczenia: – Robiliśmy pewne symulacje i wynika z nich, że konkurencja cenowa między producentami spowoduje obniżenie cen leków – stwierdził wiceminister zdrowia Marek Twardowski, prezentując założenia do ustawy refundacyjnej, zawierającej m.in. zapis o wprowadzeniu sztywnych cen i marż na leki refundowane.

Jednak część przedstawicieli branży farmaceutycznej twierdzi, że zakaz promocji, udzielania rabatów i upustów w dystrybucji leków, spowoduje wzrost cen dla pacjentów. Dane z firm analityczno-badawczych IMS Health i PharmaExpert wskazują, że skutkiem zmiany regulacji będzie wzrost cen leków dla pacjenta.

Zdaniem resortu zdrowia, celem zmiany prawa jest m.in. zlikwidowanie tzw. turystyki aptecznej, czyli poszukiwania przez pacjentów leków o niższej cenie.

– Po zmianie prawa pacjenci kupią leki w każdej aptece za tę samą cenę – mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.

Resort zakłada też, że zwiększy się konkurencja między producentami, więc wydatki pacjentów i państwa na leki spadną. Reakcja farmaceutów oceniających skutki zmiany prawa jest różna.

Właściciele aptek sieciowych tłumaczą, że ceny produktów w ich aptekach „są niższe, bo sprzedając leki na choroby przewlekłe, rezygnują z części zarobku”. Jednak aptekarze niezrzeszeni w sieciach argumentują, że niższa cena wynika z rabatów, jakie dostają od firm farmaceutycznych. A te są tylko dla wybranych.

Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego  przypomina dane firmy PharmaExpert, z których wynika, że średni rabat wynosi 12 proc., z tego połowa zostaje w kieszeni aptekarza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum