Cena akcji polskiej firmy, która opracowuje lek na raka, wzrosła o 65 proc.

Autor: forbes.pl/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2017 11:52

Krakowska Selvita może być autorem przełomu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. W jej laboratoriach powstaje pierwszy lek innowacyjny stworzony w Polsce. Za licencję na jego sprzedawanie Włosi już proponują firmie Pawła Przewięźlikowskiego 379 mln zł.

Cena akcji polskiej firmy, która opracowuje lek na raka, wzrosła o 65 proc.
Krakowska Selvita może być autorem przełomu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Paweł Przewięźlikowski i Krzysztof Brzózka, wiceprezes spółki i jej dyrektor naukowy, stoją przed szansą stworzenia pierwszego od 58 lat leku innowacyjnego opracowanego przez Polaków.

Ostatnim polskim naukowcem, który stworzył innowacyjny lek, był Leon Sternbach. II wojna światowa zastała go w Szwajcarii. Tam rozpoczął pracę w koncernie farmaceutycznym Hoffmann La-Roche, dla którego w 1959 roku wynalazł słynne valium. W komunistycznej Polsce nie miałby szans ani go opracować, ani wdrożyć produkcji farmaceutyku. Po Sternbachu do pracy dla zachodnich koncernów wyjeżdżało jeszcze wielu ludzi nauki - przypomina Forbes.

Dziś to Selvita ma szanse być pierwszą polską firmą, która stworzy przełomowy lek.

Czytaj: Leczenie białaczki: polski preparat trafił do badań klinicznych w USA

Kiedy 28 marca giełdowa Selvita poinformowała, że zawarła umowę z włoskim koncernem farmaceutycznym Menarini, kurs dosłownie wystrzelił. Cena akcji wzrosła o 65 proc., a kapitalizacja spółki otarła się o miliard złotych. Za znajdującą się w I/II fazie badań klinicznych cząsteczkę SEL24, która jest kandydatem na lek do walki z ostrą białaczką szpikową, Włosi zgodzili się zapłacić od 20 do 379 mln złotych. Możliwe są też dodatkowe tantiemy od sprzedaży leku. Ostateczna wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od postępu prac.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum