Cel leczenia depresji: zminimalizować ryzyko nawrotu choroby

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 19:31

Skuteczna terapia pierwszego epizodu depresji znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotów choroby - zauważają eksperci w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją (23 lutego).

Depresja jest chorobą nawracającą. Wiadomo, że 75% chorych zachoruje ponownie w ciągu 2 lat od wyleczenia poprzedniego epizodu.

- A to oznacza, że koszty związane z diagnostyką, leczeniem i hospitalizacją znacznie wzrastają. Przykładowo koszty leczenia 3 epizodu depresji są o 60% droższe od kosztów leczenia 1 epizodu depresji - zauważył prof. Łukasz Święcicki, ordynator oddziału chorób afektywnych II kliniki psychiatrycznej‪ Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie‬ podczas kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, organizowanej w ramach obchodów Dnia Walki z Depresją.

Największy udział w kosztach bezpośrednich ma hospitalizacja - około 49%. Pozostałe składowe to: farmakoterapia (ok. 24%), wizyty lekarskie (ok. 14,8%), leczenie niefarmakologiczne (ok. 8,3%) i diagnostyka (ok. 4%).

Według rocznika statystycznego psychiatrycznej opieki zdrowotnej z 2006 roku, średnia długość hospitalizacji chorych z rozpoznaniem "epizod depresyjny" (F32) wynosi 37 dni, a chorych z rozpoznaniem "depresje nawracające i zaburzenia dwubiegunowe"(F31 i F33) - 38 dni.

Największy udział w kosztach pośrednich mają straty spowodowane absencją w pracy, które są większe od kosztów leczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum