CHMP wydaje pozytywną opinię o monoterapii w zaawansowanym raku jajnika

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 24 września 2020 21:16

Firma GSK uzyskała pozytywną opinię Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecającą zatwierdzenie produktu Zejula (niraparib) jako monoterapii podtrzymującej I rzutu u pacjentek z platynowrażliwym zaawansowanym rakiem jajnika - podaje GSK w komunikacie prasowym.

CHMP wydaje pozytywną opinię o monoterapii w zaawansowanym raku jajnika
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Opinia CHMP jest jednym z ostatnich etapów procedury wydawania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu przez Komisję Europejską. Przed jej wydaniem, w tym roku dokonano rozszerzenia wskazań dla produktu Zejula w Stanach Zjednoczonych, zatwierdzonego przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Niraparib ma szansę stać się pierwszym inhibitorem PARP stosowanym w monoterapii zatwierdzonym do leczenia podtrzymującego w pierwszej linii po uzyskaniu odpowiedzi na pochodne platyny niezależnie od statusu mutacji BRCA, odpowiadającym na niespełnione potrzeby chorych na raka jajnika.

Dr Axel Hoos, starszy wiceprezes i dyrektor działu GSK ds. BiR w onkologii stwierdził, że „zaledwie 20% kobiet chorujących na raka jajnika kwalifikuje się obecnie do przyjmowania inhibitora PARP w ramach leczenia podtrzymującego pierwszej linii.

- Pozytywna opinia CHMP zapewni wszystkim pacjentkom, u których uzyskano odpowiedź na chemoterapię opartą na pochodnych platyny, możliwość przyjmowania produktu Zejula w ramach leczenia podtrzymującego, co utwierdza nas w przekonaniu o ważnej roli, jaką ten innowacyjny lek może odegrać w niesieniu pomocy tym pacjentkom oraz lekarzom starającym się je wyleczyć - dodał dr Axel Hoos.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum