×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CBA uderza w mafię lekową. Wywieźli z Polski leki warte 3.5 mln zł

Autor: oprac. LJ • Źródło: CBA02 marca 2022 07:24Aktualizacja: 02 marca 2022 08:58

CBA zatrzymało dwie osoby w sprawie nielegalnego wywozu leków z Polski. Jedna z nich pełniła funkcję kierowniczą w grupie przestępczej, która współpracowała z hurtowniami i aptekami.

CBA uderza w mafię lekową. Wywieźli z Polski leki warte 3.5 mln zł
CBA uderza w mafię lekową. Wywieźli z Polski leki warte 3.5 mln zł Fot. PTWP
  • CBA zatrzymało dwie osoby, w tym kierownika grupy przestępczej, w sprawie dotyczącej tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków
  • Wartość leków wywiezionych za granicę tylko w tym wątku śledztwa wynosi ponad 3.5 mln zł
  • Dotychczas zatrzymano 9 innych osób. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków to nie mniej 7.5 mln złotych

W latach 2018-2019 wywieźli leki o wartości 3,5 mln zł

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku zatrzymali kolejne dwie osoby działające w ramach zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

Do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza.

Zatrzymane osoby związane były z podmiotami gospodarczymi, które prowadziły zarówno hurtownie farmaceutyczne jak i ogólnodostępne apteki. Jeden z zatrzymanych mężczyzn pełnił funkcję kierowniczą w grupie przestępczej.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że w ten sposób tylko w latach 2018-2019 leki nielegalnie skupiono, a następnie wywieziono produkty lecznicze o wartości ponad 3.5 mln zł.

Zatrzymane osoby przewieziono do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące m.in. udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych.

To kolejna realizacja w przedmiotowej sprawie, dotychczas zatrzymano 9 innych osób. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków to nie mniej 7.5 mln złotych.

Proceder polega na nielegalnym skupowaniu leków z rynku detalicznego w celu ich dalszej sprzedaży i wywozu za granicę. W pewnym momencie do nielegalnych działań dołączyły przychodnie. Czasem były tworzone tylko po dokonywać zakupu leków od aptek, na podstawie złożonych zapotrzebowań na zakup produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Te następnie kupowała hurtownia, która wywoziła je za granicę.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum