Bydgoszcz: inspektorzy NFZ sprawdzili 60 tysięcy recept

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2009 13:29

Ponad 160 tysięcy złotych będą musiały zwrócić bydgoskie apteki, które w 2008 roku przyjęły nieprawidłowo wypisane recepty.

Skontrolowanych zostało 60 tysięcy recept wystawionych w 2008 roku. Bydgoski NFZ zakwestionował ponad 10 tysięcy z nich.

- Brakowało danych pacjenta, informacji o lekarzu, w przypadku leków zawierających w swoim składzie środki odurzające lub psychotropowe zabrakło informacji o sposobie ich dawkowania - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik NFZ w Bydgoszczy.

Pozytywnej opinii kontrolerów nie przeszły recepty, które na których zabrakło podpisu i pieczątki osoby wydającej lek. Apteki nie dostaną również pieniędzy za wydawanie większej ilości leku, niż ta którą zapisał lekarz.

- Chorzy nie zawsze wiedzą, że mogą poprosić aptekarza np. o wpisanie identyfikatora oddziału NFZ, uzupełnienie lub poprawienie nr. PESEL, uzupełnienie danych adresowych. Wszystkie poprawki muszą być oczywiście autoryzowane podpisem aptekarza, tylko wtedy recepta jest ważna – wspomina Barbara Nawrocka.

W tym roku też trwają kontrole. Inspektorzy NFZ sprawdzili 7420 recept. Zwrotu pieniędzy będą się domagać za refundację 271 z nich.

- 15 proc. całego budżetu NFZ jest przeznaczane na refundacje leków. Średnio jest to 400 mln rocznie. Dlatego musimy kontrolować, czy te pieniądze są prawidłowo wydawane – dodaje rzeczniczka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum