Bydgoszcz: Okręgowa Rada Lekarska za protestem pieczątkowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 20:19

O przystąpieniu do tzw. protestu pieczątkowego zdecydowała we wtorek (3 stycznia) Okręgowa Rada Lekarska w Bydgoszczy. Zaapelowała też do Naczelnej Rady Lekarskiej o odwołanie zawieszenia protestu.

- Uchwała została podjęta jednogłośnie. O przystąpienie do protestu polegającego na umieszczaniu na receptach pieczątek lub adnotacji ”Refundacja do uznania NFZ” prosili lekarze rodzinni, których głównie dotykają nowe zasady - powiedział PAP prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Stanisław Prywiński.

Zdaniem bydgoskiej rady warunkiem rozmów NRL z Ministerstwem Zdrowia powinna być deklaracja dotycząca nowelizacji ustawy o refundacji leków; nowela miałaby znieść obowiązek weryfikacji przez lekarzy uprawnień ubezpieczeniowych pacjentów i zwracania przez nich nienależnej refundacji z odsetkami; według Rady powinna być też ustawowo wprowadzona definicja "względów medycznych".

- W celu ułatwienia uzyskania refundacji i pracy aptekarzy zwróciliśmy się do lekarzy o wydawanie na wniosek pacjenta zaświadczeń o przewlekłości choroby - dodał Prywiński.

Dotychczas w Bydgoszczy i regionie kujawsko-pomorskim zdecydowana większość lekarzy nie stawiała pieczątek na receptach "Refundacja do uznania NFZ".

Protest pieczątkowy oficjalnie poparło już kilkanaście Okręgowych Izb Lekarskich; nieoficjalnie prawie wszystkie. NRL decyzję w tej sprawie ma podjąć w najbliższych dniach. Na środę (4 stycznia) zaplanowano spotkanie jej przedstawicieli z MZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum