×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bułgaria: dyrektor szpitala, lekarze i sieć aptek zamieszani w lekowy skandal

Autor: PAP/Rynek Zdrowia04 grudnia 2017 14:04

Aresztowanie siedmiu osób podejrzanych o kradzież i wywóz kupionych przez resort zdrowia leków m.in. przeciwnowotworowych oraz stosowanych w terapii cukrzycy wywołało w Bułgarii ogromny skandal.

Bułgaria: dyrektor szpitala, lekarze i sieć aptek zamieszani w lekowy skandal
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według wstępnych szacunków prokuratury z kraju wywieziono specyfiki za ponad 40 mln euro.

Według poniedziałkowych doniesień bułgarskich mediów w sprawę jest zamieszany dyrektor szpitala, którego zatrzymano w chwili, kiedy wynosił z placówki drogie leki przeznaczone dla pacjentów. W proceder zamieszani byli też lekarze i sieci aptek. Organizatorem "akcji" był Syryjczyk mieszkający od lat w Bułgarii.

W piątek premier Bojko Borisow zwołał specjalną naradę poświęconą tej sytuacji.

Prokuratura poinformowała o rewizjach w 60 miejscach w Sofii, Płowdiwie, Szumenie i Sliwnicy - małym miasteczku przy granicy z Serbią, przez które szedł eksport na Zachód. Tam znajdował się główny magazyn gangu.

Według prokuratury w części przypadków w szpitalach wydawano sfałszowane dokumenty o przepisaniu chorym drogich leków: pacjenci ich nie otrzymywali, bo leki kradziono. W innych przypadkach leki zamieniano na tańsze tureckie odpowiedniki. Specyfiki wyłudzano z aptek na podstawie sfałszowanych recept.

Chodzi o preparaty, których braki pojawiały się od dawna. Głównie są to leki dla dzieci chorych na raka, cierpiących na choroby nerek i in. Znaczne ilości deficytowych specyfików znaleziono w magazynach gangu, m.in. Enbrel, Serevent, Actrapid czy Janumet, których cena w Bułgarii jest ponad trzykrotnie niższa niż w Niemczech, Wielkiej Brytanii lub Szwecji, dokąd trafiały.

Według prokuratora Iwana Geszewa dochodzenie wszczęto we wrześniu, chociaż sygnały o procederze otrzymano pół roku wcześniej. Prezes związku farmaceutów Iłko Getow stwierdził, że niektórych leków zaczęło brakować w 2014 r., o czym MSW było poinformowane.

Przed wszczęciem dochodzenia telewizja publiczna wyemitowała serię reportaży poświęconych wywozowi leków przeznaczonych dla bułgarskich pacjentów, w których wymieniana była sieć aptek biznesmena i polityka Weselina Mareszkiego, obecnie pozbawionego immunitetu parlamentarzysty. Prokuratura nie wymieniła na razie żadnych nazwisk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze