Brytyjczycy zdecydują się na leki z odzysku?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2012 16:11

Możliwość zwracania przez pacjentów niewykorzystanych leków powinna zmniejszyć koszty ponoszone przez system opieki zdrowotnej oraz szkody dla środowiska naturalnego - informuje serwis BBC News-Health.

Brytyjczycy zdecydują się na leki z odzysku?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS) musi zaoszczędzić 20 miliardów funtów. Jedną z możliwości jest "recycling" leków, który proponuje między innymi doktor David Pencheon z NHS Sustainable Development Unit.

Jak oceniają eksperci, w Anglii marnotrawione są co roku leki o wartości ok. 300 milionów funtów. Powtórne wprowadzanie części z nich do obrotu mogłoby dać znaczne oszczędności.

Jednak powtórne stosowanie leków wiąże się z wieloma problemami. Leki trzeba sprawdzać, a ponadto nie wszyscy potencjalni pacjenci gotowi są ich używać. Przeprowadzona dla BBC ankieta (1000 osób) wykazała, że 52 proc. byłoby gotowe używać leków, które ktoś inny zwrócił do apteki (rzecz jasna, po sprawdzeniu bezpieczeństwa). 19 proc. nie chciałoby dostawać takich leków.

Dodatkowe oszczędności może przynieść przepisywanie leków przez lekarzy na krótsze okresy - aby pacjenci mieli mniej niezużytych leków w swoich szafkach. Oczywiście można także stawiać na profilaktykę chorób zamiast je leczyć - jednak wówczas oszczędności pojawiają się dopiero po dłuższym czasie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum