British Medical Journal: skuteczność tamiflu poddawana w wątpliwość

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2009 12:31

Skuteczność tamiflu, antywirusowego leku na nową grypę, została zakwestionowała przez medyczną organizację Cochrane Collaboration.

British Medical Journal: skuteczność tamiflu poddawana w wątpliwość

Publikacja ukazała w BMJ (British Medical Journal) – donosi agencja Press Association.

Według naukowców Cochrane Collaboration, tamiflu może skrócić objawy choroby o 1 dzień, ale nie ma przekonywujących dowodów, iż zapobiega komplikacjom takim, jak zapalenie płuc.

Ekipa naukowców przeanalizowała ustalenia 20 różnych badań nad tamiflu uaktualniając swój poprzedni przegląd z 2005 roku.

Obecnie jest przekonana, iż „tamiflu nie zmniejsza ryzyka wystąpienia komplikacji dolnych dróg oddechowych na podłożu nowej grypy“.

Badacze ustalili, iż lek wywołuje nudności i nie wykluczają, iż dowody wskazujące na negatywną reakcję organizmu na niego mogą być pomniejszane. Uznali zarazem, iż tamiflu zapewnia skuteczną prewencję tym, którzy weszli w kontakt z chorym i skraca objawy u tych, których wirus zaatakował.

Naukowcy z Cochrane skrytykowali koncern Roche za to, iż nie udostępnił im bez żadnych warunków wstępnych poszukiwanych przez nich informacji. Z braku możliwości niezależnego zweryfikowania wyników wcześniej przeprowadzonych badań uwzględnionych w przeglądzie z 2005 roku, naukowcy byli zmuszeni zrezygnować z ośmiu z nich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum