Brakuje soli fosforanowej, pacjenci muszą przerwać terapię

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2017 10:06

W aptekach w całej Polsce brakuje mieszanki soli fosforanowej, stosowanej m.in. w leczeniu chorób kości. Pacjenci o braku preparatu alarmują od kilkunastu dni resort zdrowia. Bez efektu.

Brakuje soli fosforanowej, pacjenci muszą przerwać terapię
W aptekach brakuje soli fosforanowej. Fot. Archiwum

Prof. Marek Jóźwiak, ortopeda z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, potwierdza, że przerwanie terapii z użyciem soli fosforanowej może być zagrożeniem dla zdrowia pacjenta i prowadzić do zaostrzenia objawów choroby i bólów kości. Szacuje, że w całej Polsce żyje z tą wadą ok. 200 osób.

Mieszanka fosforanowa stosowana jest też powszechnie w szpitalach, m.in. na oddziałach neonatologii.

Dlaczego nie jest dostępna? Główny Inspektorat Farmaceutyczny odesłał w tej sprawie interweniującą Gazetę Wyborczą do Ministerstwa Zdrowia. A ministerstwo z kolei do producenta. Bo - jak twierdzi - nie jest to lek, lecz jedynie surowiec farmaceutyczny. I nie ma narzędzi, by sprowadzić go np. z zagranicy.

Mieszanki soli fosforanowej produkuje Pharma Cosmetic z Krakowa. Firma tłumaczy, że natrium phosphoricum bibasicum kupowała do końca ub. roku w Niemczech, ale pod koniec roku niemiecki wytwórca wstrzymał produkcję bez zapowiedzi. Trwają poszukiwania innych dostawców.

W poniedziałek (23 stycznia) po południu Pharma Cosmetic zapewniła, że znalazła trzech niezależnych producentów surowca z Unii Europejskiej i z Chin. I że rozpoczyna produkcję. Pierwsza leku partia powinna trafić do aptek być może już pod koniec tygodnia.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum